SİVİLCE PATLATMAK ZARARLI MIDIR?

SİVİLCE PATLATMAK ZARARLI MIDIR?
Paylaş
 

Sivilce oluşumu cilt altında bulunan kıl köklerinde meydana gelen ve daha çok yağlanmanın olduğu bölgede görülen sebumun birikmesi ile gerçekleşmektedir. Biriken kıl kökleri tıkanır ve bir süre sonra iltihaplanmaya başlar. Cilt üzerine iltihaplı ve sivri bir şekilde çıkan sivilce genellikle ergenlik döneminde olmak üzere yetişkinlerde de görülmektedir. Hormon dengesinde meydana gelen bozulma ve salgı bezlerinde meydana gelen değişiklik ile fazla yağlanmayla birlikte sivilceler meydana gelmektedir. Sivilcelerden kurtulmanın çok sağlıklı ve kesin çözüm yolları vardır. Ancak daha çok gençler arasında sivilce için bir çözüm yolu gibi uygulanan sivilce patlatma oldukça zararlıdır ve sivilcenin geniş alanlara yayılmasını sağlar. Sivilce patlatma zannedildiği gibi bir çözüm yolu olmaktan çok ciltte ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

 

İstenmeyen sivilcelerin kaybolacak düşüncesi ile yapılan sivilce patlatma sonucunda içerisindeki bakteriler dışarı çıkarak cildin sivilce olmayan alanlarına yayılır ve atlatırken sıkmanız nedeni ile dokuda zedelenme meydana gelebilir. Sivilce patlama sonrasında yayılan bakteriler deriye zarar vererek cilt üzerinde lekeler ve izlerin oluşmasını sağlar. Sivilceyi sıkarken dokuya verdiğiniz zarar bölgede çukurluk oluşturur. Sadece görünüm açısından zarar veren sivilce patlatılması durumunda cilt üzerinde ciddi sağlık sorunları oluşturur. Cilt üzerinde oluşan leke, iz ve çukurları gidermek için lazer işlemi ile temizletmek zorunda kalırsınız. Bu ve bu gibi sorunlarla karşılaşmamak ve tedavi süreci sıkıntılı olan sivilceleriniz için dermatolog ile görüşebilir veya evde hazırlayabileceğiniz ufak kürlerle uygulama yapabilirsiniz. Sivilceleriniz hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız dermatologlar bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Sivilce oluşumunu sağlayan hormonlar düzenlenmesi, kremler veya haplar kullanılması dermatolog tarafından tavsiye edilecektir.

 

Cildinizin özellikle yüz cildinde meydana gelen sivilceleri kendi çapınızda da tedavi etmeniz mümkündür. Sivilce patlatma yerine sivilce oluşumunu engelleme ve kurtulma yolları araştırabilirsiniz. Sivilce patlatma cilt üzerinde daha fazla sivilce çıkmasını ve lekelerin oluşmasını sağlar. Ancak kendi çapınızda yapacağınız örneğin havlularınızı ve yastık kılıflarınızı sık sık değiştirmek olabilir. Çünkü yüzünüzde temas eden bu gibi maddeler de yüzünüzden düşen deri parçaları olabilir. Deri parçaların da olan bakterilerin sürekli yüzünüze temas etmesi ise sivilce oluşumunu tetikler. Yağlanmanın fazla olduğu bu dönemde ellerinizi sabunlu su ile sık sık yıkamaya ve ellerinizi mümkün olduğunca yüzünüze sürmemelisiniz. Özellikle bayanlar için makyaj yapımı azaltılmalı eğer yapıldıysa temizleme işlemi bol su işle yapılmalıdır. Yağlı yiyecekleri bu dönemde azaltmak ve gün içerisinde 1.5 litreye yakın su içmek sivilce oluşumunu azaltan yöntemlerdir.

Diğer makalemiz olan Sivilce Kurutma Yöntemleri Nelerdir olan makalemizde sivilceyi hangi yöntemlerle kurutabiliriz hakkında faydalı bilgiler verilmektedir.

Bu yazı 1104 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

3 adet yorum var.

 1. lale diyor ki:

  valla ben duramam hemen patlatırım yarada olsa rahat duramam baktım şişmiş hemen sıkarım 🙁

 2. Münevver diyor ki:

  Ben patlatmıyorum şahsen zaten oldukça zararlı olduguna da inanıyorum

 3. Eren diyor ki:

  Bende patlamıyorum zaten büyük bir sivilce çıkmıyor.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun