Sivilce Nasıl Geçer? Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

sivilce nasıl geçer
Paylaş
 

Sivilce ergenlik dönemi sürecinde özellikle yüz, göğüs, sırt ve omuz kısımlarında yağ bezlerinin fazla çalışması sonucunda deriye açılma kanallarını tıkamasıyla ortaya çıkan yaygın olan bir deri hastalığıdır. Ergenlik dönemi sürecinde ilk olarak siyah veya beyaz noktalar halinde göze çarpar. İlerledikçe kişinin derisine göre de değişkenlik göstererek kırmızı kabartılar, iltihaplı sarı veya yeşil uçlu kabartılar, nodül veya kis oluşumları gözlenebilmektedir. Sivilcenin oluşmasında ve ileriki zamanlarda daha kötü sonuçlar doğurmasında deri üzerindeki bakteri sayısının artması ve deride meydana gelen kalınlaşma neden olmaktadır. Oluşmasında genetik olarak hormonlar, stres, terleme, makyaj, yanlış temizleme de etkili olmaktadır. Bu makalemizde bir nevi deri hastalığı olan sivilce nasıl geçer sorusuna cevaplar arayacağız. Sivilce nasıl geçer sorusunun cevabını birçok kaynaktan bulmanız gerekmektedir. Ancak bir hastalık çeşidi olduğu için doğru cevaplarla karşılaşmanız çok önemlidir.

 

Sivilce nasıl geçer sorusuna verilecek olan cevapları anlatmadan önce sivilcelerinizi kesinlikle ellememenizi ve sıkmamanızı öneririm. Sivilcelerinizle uğraşıp sıkarsanız sivilcenin içerisinden çıkan suyun deri üzerinde yayılarak başka sivilcelerin çıkmasına sebebiyet vermiş olursunuz. Aynı zamanda bu ileride deri üzerinde leke oluşmasını da sağlayacaktır. Sivilcelerinize elinizi sürüp elinizi de sivilce olmayan herhangi bir derinize sürdüğünüzde orada bile sivilce çıkma ihtimalini arttırmış olursunuz. Sizlerde sivilcelere sahipseniz ve sivilce nasıl geçer diye merak ediyorsanız bu maddelere dikkat etmelisiniz.

 

 Sivilce Nasıl Geçer?

 

1.Kozmetik malzemelerine dikkat edin

Özellikle bayanların dikkat etmesi gereken bir madde olan kozmetik malzemelerini sivilceli bir deriye sahipseniz su bazlı olarak tercih etmelisiniz. Sivilce nasıl geçer sorusunun bayanlar için en önemli yanıtı olan kozmetik malzemeleri yağlı olanları tercih edilirse deri üzerinde gözeneklerin tıkanmasını sağlayarak sivilcelerin artmasını ve daha kötü hale gelmesine neden olacaktır. Size tavsiyemiz sivilceli ciltlerde makyaj kullanılmaması ancak kullanmak istiyorsanız özellikle non-komedojenik yani yağsız ve su bazlı malzemeleri tercih etmelisiniz.

 

2.Bol Bol su tüketin

Hayatımızda çok değerli olan vücudumuz ve derimiz için tartışılmaz gerekli olan su sivilce nasıl geçer sorusuna verilen en sağlıklı yanıttır. Gün içerisinde bol bol su içerek cildinizin esnekliğinin artmasını ve sivilce oluşumuna neden olan atıkların deri üzerinden atılmasını sağlayabilirsiniz.

 

3.Alkol, sigara gibi zararlı maddelerden uzak durun

Sivilce nasıl geçer diye düşünüyorsanız ve bir sigara veya alkol kullanıcısı iseniz kesinlikle bunlardan uzak durmalısınız. Bütün hastalıkların düşmanı olan bu zararlı maddeler cildinizde de büyük zararlar oluşturmaktadır. Sigara ve alkol gibi maddeler tüketildiğinde cildin sıkı olmasını sağlayan dokulara zarar vererek kırmızı noktaların ve kalıntının oluşmasını sağlar.

4.Yiyeceklerinize dikkat edin

Şüphesiz ki sivilce nasıl geçer gibi bir araştırma içerisindeyseniz yiyeceklerinizde değişiklikler yapmalısınız. Özellikle sivilcenin oluşmasını sağlayan kuruyemiş, baharatlı yiyecekler ve turşu gibi besinleri tüketmemeye çalışın. Sivilcelerin oluşmasını engelleyen A vitamini içeren elma, armut, yeşilbiber, havuç, kereviz, karnabahar, ıspanak, taze fasulye, domates ve patates gibi besinler bu dönemde sivilcelerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Size faydalı olacağını düşündüğümüz sivilce izleri nasıl geçer  ve sivilce maskeleri makalelerimiz de faydalı bilgiler içermektedir.

Bu yazı 684 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun