Sivilce İzleri İçin Tedavi Yöntemleri

sivilce izleri için tedavi yöntemleri
Paylaş
 

Sivilce izleri genellikle ergenlik döneminde görülen sivilcelerin iltihaplanıp iyileşmesinden sonra geriye kalan lekelerdir. Özellikle yüz üzerinde oldukça çirkin bir görüntünün oluşmasını sağlayan sivilce izleri için birçok tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Sivilce izleri için tedavi olarak uygulayabileceğiniz yöntemlerden bazıları doğal besin maddeleriyle uygulanan maskeler, lazer tedavisi, dermatolog tarafından verilen krem ve tabletler ve birkaç cerrahi işlem bulunmaktadır. Bunların arasında etkili olarak tercih edilen yöntemlerden biri fraksiyonel lazer tedavisidir. Fraksiyonel lazer tedavisi cilt üzerinde oluşan sivilce izleri dahil birçok izin giderilmesinde, cilt yenileme de, cilt gerginliği ve gözenekleri sıkılaştırma gibi işlemler için kullanılmaktadır. Sivilce sonrası cildinizde oluşan lekelerin giderilmesi için bir dermatolog yardımı ile lazer tedavisi yaptırarak bu izlerden kurtulmanız mümkündür.

 

Sivilce izleri için dermatologlar tarafından yapılan fraksiyonel lazer tedavisi sayesinde cilt kendi kendini yenileyebilme özelliğini ön plana çıkaracaktır. Lazer de bulunana ışın demetleri sayesinde cilt uyarılarak kendini yenileyebilecek hale getirilerek cilt üzerindeki herhangi leke, yara izi gibi şeylerin atılması sağlanmaktadır. Cilt üzerindeki etkisini lazer atışları belirlemektedir ve lazer başlığından başlığın çapı kadar lazer atışı çıkmaktadır. Bu sayede ışın demetleri sadece sivilce izleri için kullanılarak izlerin dışındaki alan bundan etkilenmemiş olur. Fraksiyonel lazer tedavisi oldukça kolay bir şekilde cilt üzerine uygulanabilmektedir. Uygulama sırasında sadece iğnelenme şeklinde ufak bir acı hissedilir ve her ihtimale karşı uygulamanın yapılacağı alan üzerine anestetik krem uygulanarak alan uyuşturulur. Sivilce izleri için yaptırdığınız fraksiyonel lazer tedavisinin cilt üzerindeki etkisini görebilmeniz için doktorunuzun tavsiyesine göre ayda en az üç uygulama yaptırmalısınız. Yaptırdığınız uygulamalar sonrasında oldukça küçük kızarıklar oluşur ve 1-2 gün içerisinde kızarıklar kabuklaşarak atılır. Bu süreçte herhangi bir yan etki gözlemlenmemektedir ancak dikkat etmeniz gereken nokta güneşe maruz kalamamaktadır. Uygulamadan sonra 1 ay boyunca güneşten kendinizi koruyarak lekelerin tekrara oluşmasını engellemiş olursunuz. Sivilce izleri için tercih edebileceğiniz lazer tedavisi tercih ettiğiniz uzman doktorlar tarafından yapılmasında fayda vardır.

 

Sivilce izleri için yaptırmak istediğiniz lazer tedavisi doktorunuzun belirleyeceği seans aralıklarında yapılmaktadır. Her seansta %20 olarak deri altında etki gösteren lazer tedavisi cildin yenilenmesini ve izlerin giderilmesini sağlar. Yaklaşık olarak izlerin derinliğine bağlı olarak 2-6 seans aralığında izler ilk haline göre oldukça azalmış ve çoğunluk olarak kaybolmuş olur. Sivilce izleri için uygulanan lazer tedavisi cilt derisinin oldukça derinine inerek minimum hasarla uygulama yapabilmesi bu tedavinin tercih edilmesinde oldukça önemlidir. Bu süreçte sivilce izleri için tedaviye gelen bireyler güneş ışınlarından korunmak için özellikle yaz aylarını değil daha çok sonbahar ve kış aylarını tercih etmelidirler. Hamile, emziren ve ilaç kullanan kan hastaların lazer tedavisi yapılmamaktadır.

Bu yazı 797 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

  1. gülhayat diyor ki:

    Lazer tedavileri giderek daha kolaylaşmakta,daha etkili olmakta ve daha iyi teknolojiler kullanılmakta. Ama yine de tecrübeli yerlerde lazer tedavisi yaptırmaya dikkat etmeliyiz.

  2. alicante58 diyor ki:

    diş macunu sürelim, kahve telvesi sürelim, geçirir muhtemelen

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun