Siğil Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Var mı?

Siğil Nedir Nasıl oluşur Tedavisi var mı
Paylaş
 

Siğil derinin üst tabakasına ya da mukozaya yerleşen HPV virüsünün ( insan papilloma virüsü) oluşturduğu enfeksiyonlardır. Siğilin şekli oluştuğu bölgeye veya tipine göre değişir. Genel olarak deri ile aynı renk, kabarık ve sert görünüme sahiptir.

Bazı kişilerde siğil çıkması daha çok görülür. Nedeni ise HPV virüsü kapmaya daha yatkın oldukları düşünülmektedir. Fakat siğil hemen hemen herkes de çıkabilir.

Siğil çıkma riski yüksek olan kişiler; çocuklar, ergenlik çağındaki gençler, tırnak etlerini yiyen veya koparan kişiler, bağışıklığı zayıf olan kişiler.

 

Siğil Nasıl Bulaşır?

Siğil, temas yolu, ortak eşya kullanımı gibi sebeplerle bulaşmaktadır. Özellikle ortak eşya olarak kullanılan havlu veya bu tarz temizlik malzemeleri ile bulaşmaktadır.

 

Siğil Türleri

Yaygın Siğiller

Çocuklarda daha sık görülen tiptir. Ellerde parmaklarda ve tırnak çevrelerinde görülen siğil tipidir. Çok yaygın olarak görülen siğil türüdür.

Ayak Tabanı Siğiller

Deri içine gömülü ve genellikle ağrı yapan siğil tipidir.

Düz Siğiller

Düz şekilde küçük ve yumuşak siğil türüdür. Vücutta genellikle diz, boyun ve bileklerde görülen tipidir. Fakat vücudun her yerinde çıkabilir.

İpliksi Siğiller

Göz kapakları veya dudaklarına yakın yerlerde görülür.

Genital Siğiller

Genital organların dışında, bayanlarda vajina ve rahim ağzı gibi iç kısımlarda da görülen siğil tipidir. Farklı büyüklük ve sayıda görülebilir.

 

Siğil Tedavisi Var mı?

Tedavi olarak kurutucu ilaç veya lazer yolu ile yakma işlemleri yapılmaktadır.

Çocukluk siğilleri olsun diğer siğiller olsun asit losyonlarda tedavi olarak kullanılmaktadır. Losyonlar devamlı uygulanması aslında şarttır. Nedeni ise siğiller kuruduğu zaman kesin olarak yok oldu sanılır. Fakat siğiller uykuda bekler tamamen yok olup olmadığı bilinmez.

Bu uyku süreci sonrası aynı bölgede veya farklı bir bölgede tekrardan çıkabilir. Bu sebeple siğilin kazınması veya sivri bir alet ile delerek yok edilmeye çalışılması aslında yayılmasına , çoğalmasına neden olur.

Bu yazı 1594 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

  1. lale diyor ki:

    Bir ara benimd elimde çıktı. Belki bazıları bu dediğime inanmayacak ama en iyi ilaç bir hocaya okutmak inanın ben okuttum 1 hafta içinde kayboldu

  2. mehtap diyor ki:

    Aynı durum bende de vardı, doktorlar yakarak tedavi edecekti bir süre sonra kendiliğinden kayboldu kurtulduk yakmaktan.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun