Sancılı Adet Nedir?

Adet Sancısı Nedir
Paylaş
 

Adet kanaması sırasında veya hemen öncesinde kasık bölgesinde ortaya çıkan rahatsızlık ve kramp tarzı ağrılara tıp sözlüğünde dismenore ya da menstrüel kramp adı verilmektedir. Dismenore primer (birincil) ve sekonder (ikincil) olmak üzere iki dereceli şekilde incelenmektedir. Devamlı olarak adet kanamasının başlangıcından sonraki zamanda ilk 1-2 yıl içerisinde ortaya çıkar ve bu durum kırklı yaşlara kadar sürebilir. Bu durum bazen kadınlarda ilk doğumdan sonra yaşadığı ağrıları hafifletebilmektedir. Binlerce kadın Adet sancısı neden olur? Sorusunun cevabını internet üzerinden araştırmaktadır. Kadınlarda ağrıya neden olan durum rahim bölgesinde ağrıya ve kasılmaya yol açan prostaglandin adlı maddenin dönem sırasında yapımının artmasıdır. Ağrı genel olarak adet kanaması başlamadan yaklaşık 1-2 gün önce ortaya çıkmaktadır. Adetin birinci gününde ağrılar tam olarak belirginleşir ve genellikle ikinci günde sakinleşmektedir. Ağrı durumu karnın alt kısmında daha çok aralıklı gelen kramp şeklindedir. Ağrı durumu bir bölgede bir anda toplanabileceği gibi bele, sırta, kasıklara ya da vulvaya (idrar yapılan bölge ve vajinadaki açıklık) da yayılabilmektedir. Ağrıya bazen ise terleme, baygınlık, iştahsızlık, yorgunluk, kusma, bulantı, ishal, baş ağrısı, baş dönmesi, kabızlık gibi belirtilerde eşlik edebilmektedir.

 

Neden Sancılı Adet Görülür?

 

Adet sancısı neden olabilir? Sancılı şekilde adet görme aslında normal adet görme dönemindeki mekanizmanın önemli yapıtaşlarından bir tanesi olan uterus (rahim) bölgesi kasılmalarının kadın tarafından çok şiddetli ağrı şeklinde hissedilmesidir. Bu uterus bölgesindeki kasılmalarının amacı uterus iç tabakasının tam olarak atılarak yenilenmesi esnasında oluşan kanama durumu miktarını en az seviyede tutulmasıdır. Kasılmalar sırasında uterusta bölgesel şekilde prostaglandin adı verilen bazı kimyasal maddeler salgılanmaktadır. Ağrı durumuna da yol açan bu prostaglandinlerin  aşırı miktarda salgılanması veya kadın adaylarda prostaglandinlere ağrı şeklinde aşırı derecede duyarlılık oluştuğu kabul edilmektedir. Prostaglandin kimyasının salgısı yumurtlama dönemi sonrasında oluşan bir tepkime olduğundan tipik zamanlama olarak adet dönemini görmeden kısa süre öncesinde başlayan ve adet dönemi bittikten sonra tamamiyle kaybolan yumurtlama işlevi olduğuna dair kanıtlar bulunmuştur. Bu da dikkate değer bir durumdur.

Diğer makalemiz olan Adet Sancısına Ne İyi Gelir adlı makalemizde adet sancısı için ne yapılabilir, nasıl geçer gibi konulara yer verdik.

Bu yazı 1222 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

4 adet yorum var.

 1. best54 diyor ki:

  genel bir konu kişiden kişiyedeğişiyor bilgiler için teşekkürler.

 2. Esra diyor ki:

  Bol bol su içerek kan akışının hızlandırılması ile son bulabilen bir durum. Tabi bu bana göre herkeste aynı sonuç olmuyor. Ama yine de en önemlisi beslenme o dönemlerde

 3. Birsen diyor ki:

  Bu acıyı çeken bilir ama destekleyici bilgiler için çok teşekkürler

 4. hatice diyor ki:

  Kadınlar için zor bir şey gerçekten erkekler asla anlamaz.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun