Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi
Paylaş
 

Kadın olsun erkek olsun saç dökülmesi kolay kolay göz ardı edilemeyecek sorunların başında gelmektedir. Kişi saçlarının verdiği tarzıyla kişiliği bütünleştirir. Bundan dolayı da estetik olarak sa olmazsa olmazlarımız arasında yerini almaktadır. İnsanlar kendilerini nasıl görüldüklerini saçları ile yakın bir ilişkide olduklarını söylerler. Ondan dolayısıyla da saç dökülmesi yaşayan kişilerin ilk önce bir doktora başvuru yapılmasını öneririz.

 

Saç Dökülmesi Nedenleri

1)Yetersiz Beslenme: Özellikle D vitamini eksikliğinden gelen saç dökülmesi de olabilir. Yeterince protein alınmadığında saç dökülme sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca da sadece D vitamini değil; amino asit lizin, çinko ve bakır eksiklerinden de saç dökülmesi olabiliyor.

 

2)Stres: Çok fazla yapılan streslerde saçlarınızın aniden dökülmesine neden olabildiğini unutmayınız.

Yoğun olan streslerde dökülme birkaç ay sürmektedir.

 

3)Kullanılan Bazı İlaçlardan Dolayı: Kullanılan ilaçların başında kemoterepi tedavisi gelmektedir. Bunun dışında kullanılan doğum kontrol hapı, akne ilaçları ve anabolik steroidlerde saç dökülmesine neden olabiliyor.

 

4)Gebelik: Bazı hamile olan hasta bayanlarda da sıkça rastlanan durumların başında saç dökülmesi gelmektedir. Nedeni ise östrojen dalgalanmalarıdır. Östrojen dalgalanması düzeldiği zaman saç dökülmelerinizde düzelmiş olur.

 

5)Travma: Ani yaşanılan travma sonucunda saç dökülmesi de beraberinde getirmektedir.

 

SAÇ DÖKÜLMESİNİN TEDAVİSİ

 

1)Saç Ekimi: Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile estetik cerrahinin alanı genişleyerek saç ekim tekniği de gelişerek mükemmel sonuçlar elde etmelerini sağlamaktadır. Saç ekiminde en önemli kural  kriter saç ekimi yapılacak alanla saçın alındığı alan arasındaki oranıdır.

2)Doğal Tedavi Yöntemleri: Çinko ve B6 vitamini ile kullanıldığında saç dökülmelerini azaltmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca da bal kabağı çekirdeğin yağı saç dökülmelerinin tedavilerinde kullanılmaktadır.

3)İlaç Tedavileri: Saç dökülmelerinde kullanılan ilaç tedavileri genellikle nedene bağlı olarak kullanılmaktadır. Kullanılan ilaçların bazıları; Minoxidi,Cimetidine, Azeleik Asit, Tretinonin, Diane, Flutamide ve Ketokonazol gibi.

Bu yazı 1071 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

3 adet yorum var.

 1. Meyra diyor ki:

  Gebelik dönemimde benimde başıma gelmişti.

 2. Eren diyor ki:

  Yararlı bilgiler için teşekkür ederim.

 3. Ayhan diyor ki:

  Bence asıl sebepler stres ve genetik yatkınlık.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun