Saç Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir

Saç Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir
Paylaş
 

Ortalama ömrü 2- 6 yıl olan saç telleri günde ortalama olarak 0.3 mm uzar. Saçın sağlıklı olması için A,B( 1- 6- 12) ve C vitaminlerinin düzenli bir şekilde alınması gerekir. Bu vitaminlerin eksikliklerinde saçlarda bir çok problem ortaya çıkmaktadır. A vitamini eksik olduğu zaman saç kırılmaları ve kepek oluşumu artar. B1 ve B6 vitaminleri eksik olduğu zaman saç dökülmesi artar. C vitamini eksik olduğunda saçın uzaması yavaşlar. B12 vitamini eksik olduğu zaman ise saç kökleri güçsüzleşir.

           Saç bakımı; saçların sağlıklı olması açısından çok önemlidir. Kimsayal içerikli olan ürünleri kullanmak yerine doğal olan ürünleri tercih etmenizi öneririm. Evde kendiniz hazırlayacağınız maskeler, kürlerle saç bakımınızı doğal bir şekilde yapabilirsiniz. Saç bakımında dikkat etmeniz gereken başka bir nokta ise saçı yüksek ısılı aletlerden uzak tutmaktır ve çok sık bu aletleri kullanmamak gerekir. Yüksek ısılı aletler saçın yapısını bozarak daha çok kırılmasına sebep olur ve saçı güçsüzleştirir.

Saçları haftada 2- 3 kez yıkamak normal olanıdır. Eğer saçlarınız çok karışıksa ve banyo yaptıktan sonra tararken zorlanıyorsanız banyoya girmeden önce saçınızı taramanızı öneririm. Banyodan sonra saçlarınızı ıslakken taramayın. Islakken taranan saçlar çok çabuk zarar görür ve kırılır.

Saç bakımında nelere dikkat edilmelidir?” sorusuna maddelerce cevap yazılabilir. Ama yukarıda yazdıklarımız temel dikkat edilmesi gereken maddelerdir. Bu maddeleri dikkate alarak uygularsanız faydasını göreceksiniz.

Bu yazı 823 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

3 adet yorum var.

 1. elif diyor ki:

  özellikle saç yıkama sıklıgı konusnda katılıyorum size. Çoğumuz hergün yıkıyor ve yanlış yapıyor.

 2. Suzan diyor ki:

  Ne kadarda doğru bildiğimiz yanlışım varmış

 3. Hakan diyor ki:

  Saç bakımına dikkat edemiyorum bu aralar

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun