Reflü Nedir?

Reflü Nedir
Paylaş
 

Mide ile yemek borusu arasında gelişen yanma ve ekşime hissi yaratan yenilen besinlerin ger kaçma olayına reflü adı verilir. Yaklaşık 6 kişiden birinde rastlanan bu hastalık ile beslenme düzeni tamamen değişir.

Reflü Neden Oluşur?

Genellikle mide ile yemek borusu arasında bulunan kapakçığın işlevini yerine getirmemesinden kaynaklanır.

Reflünün Belirtileri Nelerdir?

Özellikle yemeklerden sonra ağza gelen acı su, yemek borusunda ekşime ve yanma hissi ilk belirti olarak karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra öksürük ve boğaz ağrıları da rastlanabilir. Reflü rahatsızlığı bulunan kişiler yutkunmakta zorlanarak boğazlarına bir şey takılmış hissi yaşarlar. Bu ya da buna benzer belirtilerin bulunması durumunda doktora gidilerek teşhisin ve tedavinin olunması gerekir.

Reflünün Teşhisi

Reflü teşhisi için endoskopi yapılır. Endoskopi ile yemek borusu ve midenin durumu ve mide kapakçığın görevini yerine getirip getirmediği kontrol edilir.

Reflünün Tedavisi Mümkün mü?

Reflü tedavisinde ilk etapta yemek düzeninde bazı yiyeceklere kısıtlama getirilir. Bunların başında kızartmalar, baharatlı yemekler, çikolata, kahve, alkol gelir. Bunun ardından da mide asidini düzene sokan ilaçlar ile destek sağlanır. Ayrıca midedeki yiyeceklerin emilimini hızlandıran ilaçlarda bu tedavide kullanılır.

Reflü kilolu kişilerde daha sık rastladığından diyet önerilen bir uygulamadır. Ayrıca bol su içmek de reflünün kötü gidişatını düzene sokar.

Reflü Hastalarının Kaçınması Gereken Durumlar Nelerdir?

  • Az ve sık sık yemek yemelidirler. Bir öğünde çok beslenmek kişiyi oldukça rahatsız edip yemek borusu ve midenin daha çok hasar almasına sebep olur.
  • Ağrı kesici ve aspirin gibi ilaçları mümkün olduğunca az almaları önerilir. Alkol ve sigara kullanımım asit dengesini bozar. Bu maddelerin kullanımı ile reflü rahatsızlığı olan kişilerde daha fazla ilerleme olur ve yanma olayı sıklıkla yaşanır.
  • Alkol ve sigara dışında mideyi rahatsız edecek olan aşırı yağlı, baharatlı besinlerin yenmesi de aynı etkiyi yaratacağından uzaklaşılması gereken besinlerdir.
  • Yemeğin hemen ardından uzanmak ya da yatmak mide kapakçığının rahat açılarak yiyeceklerin kaçışına fırsat verir. Bu sebep ile yemeklerden en az yarım saat sonra yatmak ya da uzanmak tavsiye edilir.
Bu yazı 916 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Selçuk diyor ki:

    Aşağı yukarı 15 yıldır bilinçli olarak birlikte yaşadığım hastaligim. Çift yastık, Lansol hayatıma eklediğim 2 şey. Diyetini incelediğim de hiç bana uygun olmadığını görmüştüm

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun