Polen Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Kurtulma Yolları Nelerdir?

Polen Alerjisi Nedir Belirtileri ve Kurtulma Yolları Nelerdir
Paylaş
 

Poleni diğer bir tabir ile çiçek tozlarıdır. Polen alerjisi, bahar aylarında bitkilerin çiçek açması ve çiçek polenlerinin etrafa saçılması ile başlar. Bahar aylarında artması veya sık görülmesinin sebebi de budur. Polen alerjisi kişilerin polenlerde bulunan bazı proteinlere alerjik olarak tepki göstermesidir.

Polen alerjisi tıpta mevsim alerjik rinit veya halk dilinde saman nezlesi olarak bilinir. Genel olarak polen alerjisi 5 yaş ile 40 yaş aralığında görülür.

Polen, aynı türden bitkilerin döllenmesi için çevreye rüzgarla çevreye yayılan farklı büyüklüklerdeki küçük parçacıklardır. Polen alerjisinde önem taşıyan polen türleri; kızılağaç, fındık ağacı, huş ağacı tarafından üretilen polen tipleridir. Çimen, pelin,  çayır ve meyve ağaçları da polen alerjisinde etkilidir.

Polen, cildimize, saçımıza ve gözlerimize direk olarak, nefes alışverişi ile de solunum yollarımıza yerleşir. Alerjik olan kişilerde bağışıklık sistemi harekete geçerek burun ve gözlerde etkisini iltihaplanma olarak gösterir. Vücut, alerjisi bulunan polen türüne tepkisini hemen gösterir. Bu da vücudun rahatsızlanmasına, hapşırmaya, burun akıntısına, gözlerde kaşıntıya sebep olan maddeler salgılamaya başlar.

Baharın gelişi ile çiçekli bitkiler, ağaçlar, yaz aylarının sonlarına doğru çimen ve pelinler polenin kaynaklarıdır. Ağaç polenleri uzun mesafelere yayılırken, çimen ve pelin polenleri daha kısa mesafelere (birkaç yüz metre) yayılır. Polen sahil kısımlarında ve yüksek dağlarda daha az olarak bulunur.

 

 

Polen Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Polen alerjisinde gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişme, burunda akıntı, kaşınma ve tıkanma olur. Genel olarak kişide hapşırma sık olarak görülür. Bazı kişilerde astıma sebep olur ve alerjiyi tetikler. Yorgunluk ve halsizlik hissi, dikkati toplayamama ve öğrenme kabiliyetinde azalma olur.

Polen alerjisi cilde uygulanan test ile belirlenir. Bu sayede hangi tür polene veya benzerlerine tepkisi olup olmadığı anlaşılır.

Test maddesi (polen çözeltisi) cilde damlatılarak ciltte kızarıklık, kaşıntılı beyaz kabarıklık görülmesiyle alerji olup olmadığı anlaşılır. Bu polen çözeltisine alerjisi olan kişi benzer türdeki polen türlerine de alerjisi olduğunu gösterir. Bu testten önce alerji için ilaç alınmamış olması önemlidir. Kan testi ile de alerji tespit edilebilir.

Polen alerjisi için çeşitli ilaçlar vardır. Doktor önerisi ile bu ilaçlar kullanılabilir. İlaçlar sadece alerji başladığında değil yılın her mevsiminde kullanılmalıdır. İlaç tedavisinden ayrı olarak hayatımızda alerjiyi tetikleyecek parfüm, toz, tütün dumanı, rüzgar, ısı değişikliği, enfeksiyonlardan uzak durmalıdır. Bu durumlar alerjiyi tetikler ve bizi rahatsızlandırır.

 

 

Polen Alerjisinden Korunma Yolları

Polenlerin yoğun olduğu zamanda kişi çok hassas olduğu için temizliğine, ağır kokulara, tütün dumanına, tozlara daha dikkat etmeli, uzak durmalıdır. Uyku öncesinde saçlarımızın polen yerleştiğini düşünerek yıkamalısınız.

Polen sezonunda veya diğer günlerde sabahtan ikindi vakitlerine kadar polen yoğunluğu fazla olduğu için evinizi bu vakitlerde havalandırmamaya özen gösterin. Evinizin içine polenler girebilir.

Özellikle bahar aylarında olsun gün ortasında çamaşırlarınızı dışarıda kurutmamaya özen gösterin. Polen çamaşırlara sinebilir.

Spor, yürüyüş, gezinti gibi sosyal faaliyetlerimizi polenin az olduğu vakitlerde yapmaya özen gösterin.

Güneş gözlüğü kullanmanızı öneririz. Çünkü gözleri polenlerden korur ve kaşıntı, sulanma gibi belirtileri azaltır.

Bir başka makalemiz olan Uyuşukluk Gidermek için Tavsiyeler isimli makalemizde uyuşukluk ile alakalı faydalı bilgiler içermektedir.

 

Bu yazı 735 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun