Öksürük Nedir? Neden Öksürürüz? Öksürükte Tehlike Sinyalleri Nelerdir?

Öksürük Nedir? Neden Öksürürüz? Öksürükte Tehlike Sinyalleri Nelerdir?
Paylaş
 

Özellikle grip ya da soğuk algınlığı mevsimlerinden hepimizin tanıdık olduğu öksürük nedir, çeşitleri nelerdir? Öksürük neden olmaktadır? Öksürüğün sebepleri ve tehlike sinyalleri nelerdir ve neler yapılmalıdır?

 

 

Öksürük Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Öksürük bedenin kendini dış tehlikelere ve içsel reaksiyonlara karşı korumaya çalıştığı bir mekanizma, dolayısıyla vücudun savunma araçlarından birisidir.

 

 

Öksürük denildiğinde üç tipinden bahsetmek olasıdır. İlki akut öksürük, birçok hastalık belirtisi olabileceği gibi çoğunlukla grip ya da soğuk algınlığı ile seyreden ve 1-3 hafta arasında değişen sürelerde gözlenen tiptir. Astım ya da alerjilere bağlı olarak gelişen subakut öksürük ise 3 haftdan uzun sürmekte genelde öksürük süresi 2 aya kadar çıkabilmektedir. Ancak iki ay sürecinden daha uzun yani 8 haftanın üzerinde süren bir öksürükte kronik durumdan bahsedilir. Kronik öksürük, sigara içimine bağlı olabileceği gibi son derece ciddi akciğer hastalıklarının habercisi de olabileceğinden mutlaka doktor kontrolü ile öksürüğün nedeni anlaşılmalıdır .

 

Öksürük Neden Olmaktadır?

İnsanlar neden öksürür? Öksürük, bedenin dışarıdan yabancı cisimleri yada serbest radikalleri içeriye almamak ya da vücuttaki yabancı cisimleri dışarıya atmak için vücudun uyguladığı bir savunmadır.

 

Öksürüğün Sebepleri Nelerdir?

Öksürük, grip gibi hastalıklara bağlı olabileceği gibi, alerji kökenli olması da muhtemeldir. Bunun yanında temelinde ciddi kronik rahatsızlıklar da yatıyor olabilir. Bu rahatsızlıklar arasında zatürre, KOAH, kalp yetmezliği, akciğer kanseri sayılabilir.

 

Öksürüğün tehlike sinyalleri nelerdir ve neler yapılmalıdır?

Balgamda yeşilimsi ya da pas renginin görülmesi, balgamın kanlı gelmesi ayrıca öksürüğün 3 haftadan uzun sürmesi durumlarında mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Öksürük krizlerinde geçici olarak rahatlamak için ılık ballı süt tüketilebilir ayrıca zencefil kürü hazırlanabilir. Bunun için iki tatlı kaşığı zencefil tozu, bir tatlı kaşığı bal ile iyice karıştırılarak bu karışım tüketilir. Öksürüğe iyi gelen ve krizleri geçici olarak yumuşatarak balgam atımını kolaylaştıran klasik doğal ilaç ise ıhlamur çayıdır.

Bu yazı 859 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

3 adet yorum var.

 1. Leyla diyor ki:

  çok yararlı bir makale oldu teşekkürler.

 2. ali diyor ki:

  öksürük bazen normal olurken bazen sıkıntı çıkarabilir

 3. mustafa diyor ki:

  kısa ve uzun sürek öksürükler benim bildiğim kadarıyla tehlikeli

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun