Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Paylaş
 

Mide bulantısı, kusacakmış gibi olma anlamına da gelen çok farklı sebepleri olan bir rahatsızlıktır. Hepimizin başına gelen bu tatsız durum sık olarak araç tutması, stres, migren, gıda zehirlenmesi ve alkol kullanımı gibi nedenlerden ötürü ortaya çıkabilir. Hamilelikte de anne adaylarının başına gelen bir durumdur. Kişi mide bulantısını sık olarak maruz kalıyor, nedenini kendisi kestiremiyor ise mutlaka bir sebebi vardır. Araştırma yapılması için doktora başvurmak ve tedavi yöntemlerini bir an önce uygulanmalıdır. Mide bulantısı ile ilk karşılaştığımızda ilaçlara sarılmak yerine evde mide bulantısı için neler yapabiliriz ve doğal yöntemlerle nasıl başa çıkabiliriz bilmeliyiz. Mide bulantısı tek başına bir hastalık olarak görülmez. Peki bu bulantı neden oluyor?

Mide Bulantısı Neden Olur?

 • Gıda zehirlenmesi
 • Gebelik
 • Ateşli bir hastalık nedeni ile oluşan bulantı
 • Ağır, yağlı ve fazla gıda tüketimi
 • Stres, korku ve heyecan
 • Kullanılan ilaçların yan etkisi
 • Migren, vertigo…

Yukarıda sıraladığımız nedenler günümüzde sık şikayet edilen nedenler olup, mide bulantısı tek başına bir hastalık değildir diye bahsetmiştik. Fakat mide bulantısı uzun süren, sık karşılaşılan bir durum ise mide bulantısı bir hastalık habercisi olabilir. Bu sebeple tedavisi ve teşhisi için doktora başvurmalısınız. Geçici, altında bir rahatsızlık olmadığı durumlarda evde bir takım yöntemler uygulayabiliriz. Peki mide bulantısına ne iyi gelir? maddeler halinde sıralayalım.

İstirahat: Mide bulantısı beraberinde baş dönmesi de varsa bu durumlarda ağır işlerden kaçınmalı ve sessiz ortamda dinlenmelisiniz. Mide bulantısını hafifletmek için dinlenirken ayaklarınızı biraz yüksekte tutup, yarım saat kadar böyle uzanın. Bu sayede bulantınız hızlı olarak hafifleyecektir.

Oda Sıcaklığı: Çok sıcak ortamlar bulantıyı tetikleyebilir. Bulunulan ortam sıcak ise ortamı havalandırmak mide bulantınıza iyi gelecektir.

Yürüyüş: Mide bulantısı olduğu anlarda açık havada yarım saat yürüyüş ve açık havadaki temiz hava bulantınıza iyi gelecektir.

Banyo Yapmak: Stres sonrası mide bulantısı çekiyorsanız, kendinizi sakinleştirmek ve rahatlatmak için banyo yapın.

Su Tüketmek: Su kaybı mide bulantısının en önemli nedenlerindendir. Bu nedenle bol su tüketerek vücudun ihtiyacı olan suyu karşılamalısınız. Ayrıca kafeinli ve asitli içeceklerden tüketmemeye özen gösterin.

Mideyi Yatıştırmak: Midenin boş olması da bulantıya sebep olabilir. Yolculuk sırasında açlık yani midenin boş olması bulantıya sebep olur. Bu gibi durumlarda tuzlu bisküvi ve ekmek içi gibi mideyi bastırıcı yiyecekler tüketin.

Zencefil: Özellikle araç tutması ve gebelikte yaşanan bulantıya iyi gelmektedir. Gün içinde zencefili su içinde kaynatıp 3 fincan kadar tüketin.

Nane-Limon: Nane yaprağını çiğnemek mideyi rahatlatır. Ayrıca nane çayı olarak da tüketebilirsiniz. Limonun ekşimsi tadı ve kokusu mide bulantısına iyi gelmektedir. Zencefil ile hazırlanan sıcak suyun içine limon sıkarak da tüketebilirsiniz.

Elma: Lif yönünden zengin olan elma, vücudu toksinlerden arındırıcı özelliğe sahiptir. Bir elmayı dilimlere ayırarak tüketin.

Hangi Bitkiler Mide Bulantısına İyi Gelir?

Nane-Limon Çayı

Nane-limon herkesin bildiği bir yöntemdir. Nane ve limonu kaynatın ve ardından süzün. Nane-limon çayını sıcak olarak tüketin. Mide bulantısına iyi gelen en iyi bitkisel yöntemdir. Ayrıca daha önce de belirttiğimiz nane yaprağını çiğnemekte bulantıya iyi gelir. Göreceksiniz bu yöntemler mide bulantınıza iyi gelecektir.

Papatya

Papatya çayı, gaz ve sindirim rahatsızlığına iyi gelen bir bitkidir. Bu rahatsızlığa iyi gelen papatya çayı, mide bulantınızı da kesecektir. Eğer papatya çayı mide bulantınızı arttırıyor, rahatlama gelmiyorsa ve nefes darlığı yapıyorsa alerjik tepki yapıyor demektir.

Meyan Kökü

Koruyucu etkisi sayesinde asitlerin mideye zarar vermesini engeller. Bu sebeple bulantıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Lavanta Çayı

Kaygı, stres sonrası oluşan mide bulantısına iyi gelmektedir. Lavantanın sakinleştirici özelliği araştırmalar sonucu bazı bilim insanlar tarafından kabul edilmiştir. Lavanta, ilaçlar ile etkileşime geçen bir bitkidir. Eğer ilaç kullanıyorsanız, lavanta çayı kullanmadan önce doktora başvurmalısınız.

 

Zencefil

Mide bulantısına iyi gelen bitkiler arasında en çok bilinendir. Zencefili kaynatıp için. Ayrıca zencefili, nane limonun içine atıp kaynatıp da içebilirsiniz. Mide bulantınızı kısa sürede hafifletecektir.

Yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler sayesinde mide bulantınız inşallah geçmiştir. Fakat bu bitkiler ve yöntemler ile hala geçmediyse mutlaka doktora başvurun. Mide bulantısının arkasında farklı rahatsızlıklar olabilir. Bunun için doktora başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

 

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

 • Mideyi boş bırakmayın, çünkü mide boş bırakılırsa bulantıya sebep olabilir. Bu gibi durumlarda mideyi yatıştırıcı, bastırıcı gıdalar tüketin.
 • Bol su tüketin.
 • Bol sıvıya ihtiyacınız olacak. Bol sıvı ihtiyacınız için meyve tüketin.
 • Haşlanmış yiyecekler tüketin. Yağlı, ağır ve kızarmış gıdalar tüketmeyi azaltın. Mümkünse kızarmış yiyecekler almayın.
 • Aşırı yemek yiyerek midenize fazla yüklenmeyin.
 • Sizi rahatsız eden koku ve tatlardan uzak durmaya çalışın.
 • Protein bakımından zengin fındık, fıstık gibi yiyecekler tüketin.
 • Bulunduğunuz ortam temiz ve ferah olsun. Eğer ortam kasvetli ise açık hava bu duruma iyi gelecektir.
 • Yemek yedikten sonra hemen diş fırçalamayın.

Alkol Sonrası Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

 • Türk kahvesi için. Sizi rahatlatacak bulantınıza iyi gelecektir.
 • 1 adet limonun suyunu sıkın. Üzerine tuz ekin. Sodanın içerisine limonlu tuzu ekleyin. Karışımı tüketin. Rahatlamaya ve bulantıya iyi gelecektir.
 • Alka-Seltzer isimli ilaç alabilirsiniz. Bu ilaç mide bulantısı, baş ağrısı ve göz kanlanmasına iyi gelmektedir.

 

 

Bu yazı 8509 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

4 adet yorum var.

 1. Kaan diyor ki:

  Çok teşekkürler midem çok kötüydü sayenizde biraz toparladım

 2. Eren diyor ki:

  Midem bulandığı zaman zencefili, nane limonun içine atıp, kaynatıp içiyorum kısa zamanda bulantı geçiyor.

 3. best54 diyor ki:

  bu tabloda bayağı iyi öneriler sunulmuş teşekkürler yazana.

 4. Serkan diyor ki:

  Limonlu içecekler genel olarak fayda sağlıyor bende.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun