Kemik Erimesi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Erimesi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Paylaş
 

Kemik erimesi; kemik yoğunluğunun düşük olması sonucunda kemiklerin sağlamlığının azalması ve kırılma olasılığının artması olarak adlandırılmaktadır. Gününüzde en belirgin görülen kemik hastalıklarının önde gelen kemik erimesi hastalığı sıkça rastlanmaktadır. Kemiğin yapısında bulunan bağ ve kemik dokuları bulunmakla beraber bol kalsiyum içermektedir. Bu kalsiyumlar zamanla vücut tarafından kalsiyum eksikliği meydana geldiğinde hemen yardımcı kuvvet gibi harekete geçerek kalsiyum eksikliğini tamamlamaktadır. Bundan dolayı da kemiklerdeki kalsiyum bu sayede hem vücudun eksikliğini tamamlamakta hem de kemik oluşumunda önemli bir yere sahiptir.

Kemik Erimesinin Nedenleri

* Kemik erimesi hastalığının daha çok vücudun kemik yapımını bıraktığı an yani 30’lu yaşlardan sonra başlamakta ve insan özellikle 35 yaşını ardından sonra küçülen kemik kitleleri nedeni ile kemik erimesi hastalığına yakalanma olasılıkları artmaktadır.

* Kemik erimesi hastalığında aile genleri de neden olabilmektedir. Özellikle kadınların ailesinde annelerinde kemik erimesi hastalığı olan bayanlarda kemik erimesine yakalanma oranı diğer bayanlardan daha fazla olmaktadır.

* Herhangi bir sebeple yumurtalıkları alınmış bayanlar ile menopoz dönemine girmiş yada menopozdan çıkmış bayanlarda östrojen hormonu üretimi artık eski işlevini yerine getiremediğinden dolayı için kemik erimesi hastalığına yakalanma olasılıkları artmaktadır.

Kemik Erimesinin Belirtileri

* Kişinin omurga bölgesinde kırıklık olması * Kişinin giderek boyunun kısalması * Sırt ve bel ağrılarının meydana gelmesi * Kalça kemiği kırıklarının oluşması * Bilek kemiklerinde kırıkların oluşması * Sırtta kamburlaşma ve omuzda yuvarlaklaşma.

Kemik Erimesinin Tedavisi

Bilindiği gibi her hastalık gibi kemik erimesinde de erken teşhis çok önemli bir yere sahiptir. Kemik erimesi tedavisinde ne kadar erken başlanırsa tedaviye o kadar fayda sağlamaktadır. Kemik erimesinde kaybedilen kemik yoğunluğunun tekrar geri kazanılması için ilaçlar verilmesinin yanı sıra kaybedilen kemik yoğunluğu %25’lere kadar geri getirilebildiği söylenmektedir.

Bu yazı 615 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun