Hamilelikte Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Sırt Ağrısı Nasıl Geçer
Paylaş
 

Hamileliğin ilk dönemlerinde sırt ağrısını tamamen önlemek neredeyse mümkün değildir, ancak kendi kendinize evde yapabileceğiniz bazı uygulamalarla hamilelik sırasında oldukça rahatsızlık veren bu acının şiddetini ve sıklığını azaltmanız mümkün olabilir. Hamileliğinizin ilk döneminde sırt ağrısından şikayetçiyseniz, doktorunuzun gözetimi altında olmak şartı ile aşağıdaki uygulamaları deneyebilirsiniz.

 

İnsan vücudunda tüm sistemler birbiri ile bağlantılıdır. Sırt ağrısı ile alakasız görülebilecek olan idrar yolları enfeksiyonu aslında hamile bayanların sırt ağrılarının ilk sebeplerinden birisi olabilir. Bu yüzden idrar yolunu bakterilerden arındırıp temiz tutmak için bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. İçtiğiniz bu bol miktarda su sayesinde sık idrar yapmak, hamilelikte sırt ağrısı sonucunu doğuran idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olur.

 

Yerden bir şey almanız gerektiğinde direk olarak eğilmeyin, bunun yerine sırtınıza yapılan basıncı azaltarak dizlerinizi kırıp çömelmeyi tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra ne şekilde olursa olsun ağır objeleri kaldırmaktan da kaçınmalısınız.

 

Aynı pozisyonda uzun süre oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçının. Ara sıra sırtınızı dinlendirmek için kendinize vakit ayırın. Geceleri uyurken bacaklarınız kendinize çekik şekilde uyumayı tercih etmelisiniz. Ayrıca uzun süre sırtınızın üstüne yatmaktan da çekinmelisiniz.

 

Hamilelikte sırt ağrısı şikayeti olanlar genellikle doktor tavsiyesi ile kendilerine uygun bir sırt desteği kullanarak ağrılarını azaltabilirler. Siz de doktorunuza danışarak kendinize en uygun sırt desteğini edinebilirsiniz.

 

Duruşu kötü yönde etkileyerek, hamilelikte sırt ağrısına sebep olan en önemli etkenlerin başında yanlış ayakkabı seçimi gelir. Özellikle sır için gerekli desteği sağlamayan topuklu ayakkabıları giymekten muhakkak kaçınmalısınız.

 

Hamileliğin özellikle ikinci yarısında, yataktan kalkarken yana doğru yuvarlanarak kalmaya çalışın.

 

Sırtınıza uygun desteği sağlayacak sandalyelerde oturmaya özen gösterin. Ayrıca otururken belinizin alt kısmına koyacağınız bir yastık sırt ağrılarınızı hafifletmeye yarayacaktır.

 

Hamilelikte sırt ağrısı şikayetini azaltmanın bir diğer yolu da ısıtıcılardır. Isıtıcılı battaniye ya da yastıklarını sırtınıza uygulayarak ağrılarınızı bir miktar azaltabilirsiniz.

 

Sırt kaslarını güçlendirmek adına hamileliğin ilk dönemlerinde yüzme, yürüyüş ve diğer hafif fiziksel aktiviteler de yine doktora danışmak şartı ile uygulanabilir.

 

Doktorunuz uygun gördüğü takdirde sırt ağrısı giderici bazı ilaçlar kullanabilirsiniz. Fakat kesinlikle kendi kendinize bir ilaç kullanımına gitmeyin.

 

Sadece ilaç kullanımında değil, hamilelik esnasında yapılan tüm spor ya da fiziksel aktiviteler öncesi doktorunuza başvurarak onay almanız çok önemlidir. Aksi takdirde hamilelikte sırt ağrısı tedavisi yapmaya çalışırken, daha büyük sorunlara yol açabilirsiniz.

Bu yazı 809 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun