Hamilelikte Sakıncalı Gıdalar

Hamilelikte Sakıncalı Gıdalar
Paylaş
 
 • Tütün, Sigara, Uyuşturucu

Anne adayının hamilelikte tütün ürünlerinden, özellikle sigaradan ve sigara içilen mekanlardan kendisini uzak tutmalıdır. Sigara, gebelikte düşük, erken doğum, bebeğin ölüm ve zihinsel, bedensel engelli riskini artırır. Sigara içen anne adayların bebekleri kulak ve solunum yolu hastalıklarına eğimlidir. Bu bebeklerde doğum sonrasında ani bebek ölüm sendromu daha çok görülmektedir. Sigaranın diğer zararlarından biri de iştah kesici madde içermesidir. Bu sebeple anne adayının düzenli beslenmesini etkiler.

Alkol, bebeğin gelişiminde kusurlar yaratabilen akla gelen en baştaki maddelerden birisidir. Alkol bebekte zeka geriliği, düşük riski, erken doğum riski ve doğuştan gelen anormallikler gibi bir çok sorunlara sebep olmaktadır. Bunlara örnek olarak kalp kusurları verilebilir. Bu anormallikleri yaratan bu maddeden de anne adaylarının uzak durması gerekir.

Alkol ve sigara gibi tüm uyuşturucu maddeleri gebelikte yasaktır. Bu maddeler bebekte zeka geriliği başta olmak üzere birçok anormalliklere neden olur. Ayrıca kokain rahimde kan damarlarının daralmasına, rahim kasılmalarının artmasına ve anne adayının kalp atışlarında artışa neden olmaktadır. En önemlisi plasentanın ayrılmasına ve düşük riskine neden olmaktadır.

 • Anne Adayları, ağır metaller içeren (yüksek cıva gibi) kılıç balığı, köpek balığı gibi derin deniz balıkları, toksik içerebilen midye ve deniz kabuklarının tüketilmesinden olabildiğince uzak durmalıdır.

 

 • Bulaşıcı hastalıkların kaynağı olabilecek pişmemiş et, balık ve çiğ yumurta gibi gıdalardan durmalıdırlar.

 

 • Zararlı bakteriler içerebilecek pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinin kullanılması zararlı olabilir.

 

 • Bulaşıcı mikropları taşıyabilecekleri ve koruyucu maddeleri içerebilecekleri için karaciğer, böbrek, salam, pastırma ve sucuk gibi gıdalardan kaçınılmalıdır.

 

 • Dondurulmuş gıdalar, kızartmalar, katkı maddesi içeren hazır yiyecekler ve konservelerden uzak durmalısınız. Çünkü bu gıdalar fazla yağ, tuz, renklendirici ve tatlandırıcı gibi yapay maddeler içerebilir. Özellikle kızartmalar yüksek yağ, düşük besin değeri ve toksik maddeler içerebileceğinden anne adaylarına önerilmemektedir.

 

 • Kek, reçel bisküvi ve bazı hazır meyve suları gereksiz kilo almanıza neden olduğundan tüketilmesi kısıtlanmalıdır.

 

 • Çay ve kahve gibi kafeinli gıdalar gebelikte dolaşım sistemini olumsuz etkilemesi nedeniyle fazla miktarlarda alınmaması önerilir. Mümkünse hiç kafeinli gıdalar tüketilmemeli, bunların yerine taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir.

 

 • Dikkat edilmesi gereken gıdalar özellikle kimyasal madde içeren gıdalar, renklendirici ve koruyucu katkı maddeleri içeren yiyeceklerdir. Hamilelikte bu gıdalar sakıncalıdır.
Bu yazı 615 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun