Hamilelikte Kozmetik Ürünlere Dikkat ?

gebeliktekozmetik
Paylaş
 

         Hamile bayanlarımızın gebelik sürecinde birçok tavsiyeler de bulunulur. Bu tavsiyelerin arasında kozmetik ürünlerin kullanımı hususu da vardır. Hamile bayanların kozmetik ürünlerin bazılarından  kaçınmaları gerektiği tavsiye edilmektedir. Çünkü kozmetik ürünler cildimize emilerek vücudumuza karışmakta gelişmekte olan bebeğimize zarar vermektedir.

         Kokulu ürünler ( parfüm gibi. ) hamile bayanların bu süreçte kesinlike kaçınması gereken ürünlerdendir. Bu ürünlerin yapısındaki kimyasallar doğum kusurlarına yol açmakta ve bebeğimizin gelişimi etkilemektedir.

         Fondöten, pudra, far, maskara, makyaj temizleyiciler, ruj, losyon ve kremler, cilt temizleyiciler, tonikler gibi  ürünler paraben içeren ürünlerdir. Paraben ürünlerin cilde emildiği, dolayısıyla bu kimyasalların insan cildinde, doku ve idrarında tespit edilebildiği ispatlanmıştır. Dolayısıyla paraben içeren ürünler cildimize emilebildiği için yüksek derecede kanser riski ile bağlantılı olduğu için bebeğimize zarar verebilir.

         Saç spreylerini hamile bayanlar gebelik süresince kullanmamalılar. Saç spreyleri  zararlı kimyasallar içerdiğinden özellikle erkek fetüsün üreme sisteminde doğum kusuruna yol açabilir.

         Retinoik asitli kozmetik ürünler A vitamini içeren krem olarak da adlandırılır. Retinoik asitli ürünlerden kaçınmalılardır. Bu ürünler bebekte zihinsel gerileme ve kalp kusurlarına yol açmaktadır.

Bu yazı 563 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun