Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur
Paylaş
 

Hamilelikte karın ağrısı, bebeğin gelişimine uygun pozisyon alabilmesi adına vücudun geçirdiği bir takım değişimlerin beraberinde getirdiği normal bir süreçtir. Bu nedenle hamilelikte karın ağrısı son derece normal ve zararsız olduğu gibi ciddi sebepleri de olabilir. Anne adaylarının karın ağrısına neden olan faktörleri iyi bilmeli ve ciddi olabilecek bazı belirtileri ayırt edebilmelidir.

Hafif karın ağrısı veya şiddetsiz olan kramplar için anne adayları hemen paniğe kapılmamalılardır. Bu ağrıların sebebi yorgunluk veya sindirim sonucu oluşabilir. Bu tip ağrılarda biraz dinlenmeniz gerekir.

Aşağıda anne adaylarını bilgilendirmek adına karın ağrılarının zararsız nedenleri ve ciddi olabilecek nedenlerini bulabilirsiniz.

 

Hamilelikte Karın Ağrısının Nedenleri

Yukarıda da belirttiğimiz üzere hamilelikte sık karşılaşılan yani sorun teşkil etmeyen normal karşılanılan ağrıların nedenlerini aşağıda sizler için sıraladık.

 

Yuvarlak Bağ Ağrısı

Genellikle 14-26. Hafta aralığında görülen vücudunuzu hareket ettirdiğinizde oluşan ağrıdır. Hafif ağrı olabileceği gibi bıçak gibi saplanan bir ağrı veya hemen geçmeyen bir ağrı da hissedilebilir.

Bu ağrı tipi rahimden kasığa doğru uzanan iki büyük bağ sebebiyle oluşur. Bebeğin gelişimiyle beraber rahim büyüdükçe bu bağlar gerginleşir ve rahatsız eder.

 

Gaz ve Kabızlık

Hamilelikte progesteron hormonunun artmasıyla beraber sindirim sisteminde yiyecekler daha yavaş sindirilir. Sindirim yavaş olması sonucu gaz oluşur, oluşan gaz anne adayında karın ağrısı yapabilir. Uzmanların da belirtiği gibi bol bol su içmek, lifli yiyecekler tüketmek ve düzenli egzersiz yapmak gaz ve kabızlık sorununu gidermeye yardımcı olmaktadır.

 

Yalancı Kasılmalar (Braxton hicks Kasılmaları) 

Bu kasılmaların diğer bir adı olan yalancı kasılmalar sıradan karın ağrısından daha fazlası olduğu da söylenir. Genellikle anne adaylarının bu konudaki şikayetlerini karın kaslarının gerildiğini sert ve sıkı bir hal aldığını söyleyerek dile getirirler. Fakat bu ağrıların gerçek kasılmalar olduğunu ayırt etmek önemlidir.

Gerçek kasılmalar belirli bir süre ağrı yapan ve nefesi kesen kasılmalardır. Eğer bu kasılmalara rağmen gündelik işlerinizi engelleyici bir durum yok ise bu durum yalancı kasılmalardır. Braxton Hicks Kasılmaları anne adayının su tüketmediğinde de ortaya çıkabilir. Bol su tüketmek bu sorunu ortadan kaldırma da yardımcı olacaktır.

 

Diğer Etkenler

Anne ve bebeği tehlikeye sokmayacak karın ağrısı nedenleri arasında rahmin büyümesi, mide büyümesi, gıda alerjisi ve böbrek taşları da olabilir.

 

Hamilelikte Karın Ağrısının Ciddi Nedenleri

Çoğu gebelikte sorunsuz karın ağrıları olabileceği gibi ciddiye alınması gereken durumlarda vardır. Eğer aşağıda belirteceğimiz bir karın ağrısı çekiyorsanız mutlaka hemen doktora başvurmalısınız.

 

Dış Gebelik (Ektopik Gebelik)

Yüz gebelikten ikisinde dış gebelik meydana gelmektedir. Dış gebelikte yumurta rahmin dışına bir yere yerleşmesi sonucu oluşur. Dış gebelik normal gebelik süreci gibi devam etmez. Bu nedenle tıbbi tedavi gerektirir. Genellikle dış gebelik 6-10. Haftalar arasında yoğun bir ağrı ve kanama meydana getirmektedir. Daha öncesinde dış gebelik olmuş anne adaylarında bu risk daha yüksektir.

 

Plesantanın Erken Ayrılması

Hayati risk taşıyan bu durum bebeğin doğmadan plesantanın rahimden ayrılması ile olur. Rahatsız edici, sürekli ve sert biçimde ağrılara neden olur. Kanlı sıvı ya da suyun gelmesi gibi belirtilerde meydana gelmektedir.

 

Düşük

Araştırmalar sonucu gebeliklerin %15-20si düşükle sonlanır. Düşük genel olarak hamileliğin ilk 13 haftasında meydana gelir. Karın ağrısı, şiddetli sırt ağrısı, 5-20 dakikalar aralığında oluşan gerçek kasılmalar, krampsız parlak kırmızımsı veya kahverengi kanama ve gebeliğin diğer belirtilerinde azalma sonucu dış gebelik olduğu saptanmaktadır.

 

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Gebelik sırasında ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonu zamanında tespit edilirse kolayca tedavi edilebilir. Ancak ihmal edilip tedavi zamanında başlamazsa ciddi sebeplere yol açabilir. Bu nedenle idrara çıkarken yanma hissi ve ağrılar gibi belirtiler hissedildiğinde hemen doktora başvurmalısınız. İdrar yolu enfeksiyonu alt karında ağrı meydana getirebilir. İdrar yolu enfeksiyonu sırasında bel ağrısı, ateş, terleme, ürperme ve bulantı gibi belirtilerde ortaya çıkarsa böbreklere sıçrama ihtimali vardır.

 

Gebelik Zehirlenmesi ( Preelampsi )

Üst karın bölgesinde ve kaburganın sağ alt tarafında ağrı, bulantı, kusma ve karında bir baskı gibi belirtileri vardır. Genellikle gebeliğin 20. Haftasından sonra idrarda protein ve yüksek tansiyon sonucu tespit edilir.

 

Hamilelikte Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Gebelik sırasında anne adaylarında eğer uzun süreli ve çok şiddetli karın ağrıları oluşuyorsa ciddiye almalılardır. Bu ağrıların nedenini ve tedavisini ancak doktorunuz belirler. Anne adayları normal olmayan ağrıları hisseden mutlaka doktora başvurmalılardır.

Yukarıda belirttiğimiz ciddi durumlar dışındaki hafif ve normal karşılanan ağrılar için şunları önerebiliriz.

  • Anne adayları ani hareketler yapmamalı ve belden sert bir hamle ile olan hareketleri yapmamaya dikkat etmelidirler.
  • Kasları gevşedici egzersizler yapın.
  • Ağrı hissettiğinizde oturma şeklinizi değiştirin ve rahat pozisyonda oturun.  Ayağa kalkıp yürümek iyi gelir.
  • Bol su tüketmeyi unutmayın.

 

Bu yazı 1365 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun