Halsizlik Neden Olur?

Halsizlik Neden Olur
Paylaş
 

Halsizlik, çoğunlukla yorgunluk, uyuşukluk ve bitkinlik gibi hislerle ifade edilir. Fiziksel halsizlik ve zihinsel halsizlik olarak farklı tür halsizlik çeşidi olsa da halsizlik genel olarak ikisi bir ortaya çıkar. Örneğin bir kişi fiziksel olarak yorgun ise zamanla zihinsel olarak da kendisini bitkin hissedecektir. Fiziksel halsizlik varsa çoğunlukla yorgun, hareket edemeyecek kadar bitkin yani fiziksel fonksiyonları yapamaz hale gelirsiniz. Zihinsel halsizlikte ise uykulu hali, dikkat toplayamama gibi şikayetleriniz olur. Halsizlik belirli bir hastalığa özgü değildir. Birçok hastalığın nedeni olabilir. Bu yüzden saymakla bitmeyecek kadar nedeni vardır. Sizlere belli başlı, sık karşılaşılan, çoğu kişini şikayet ettiği nedenleri paylaşacağız. Peki Halsizlik neden olur?

Halsizlik Neden Olur?

 

Psikolojik Nedenler

Kaygı, stres, can sıkıntısı, yeme bozuklukları, alkol tüketimi, uyuşturucu kullanımı, boşanma gibi sebepler kişileri psikolojik olarak yıpratır ve halsizliğe yol açar. Endişe ve stres aslında tadında olursa kişiye yarar sağlayabilir. Stres olunduğunda ileride ki olumsuz düşüncelere kapılmamak için işimizin üzerine düşerek, önem vererek ve zamanında yapmaya çalışırız. Fakat stresin fazla olması ve rahatlayacak bir durumun olmaması kişiyi halsizliğe iter. Depresyon sonrası doktor önerisi ile alınan ilaçlarda halsizliğe neden olmaktadır.

Metabolizma Rahatsızlıkları

Karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, anemi (kansızlık), diyabet ve cushina hastalığı gibi rahatsızlıkların da belirtileri arasında halsizlik vardır.

İlaç Kullanımı

Kolesterol düşürücü ilaçlar, alerji ilaçları, hipertansiyon ilaçları, kaygı giderici ilaçlar, antidepresanlar ve sakinleştiriciler halsizliğe neden olan ilaçlar arasındadır.

Uyku Problemleri

Bazı meslek gruplarından polis, hemşire, itfaiyeci ve doktor gibi çalışma saatlerindeki düzensizlik sonucunda halsizlik ortaya çıkar. Uzun süre yolculuk, reflü, uykusuzluk hastalığı ve fazla çalışma gibi sebepler halsizliği beraberinde getirebilir.

Enfeksiyonlar ve Enfeksiyon Hastalıkları

Grip, hepatit, sıtma, HIV enfeksiyonu ve tüberküloz gibi enfeksiyonlar halsizliğe neden olmaktadır.

Kalp ve Akciğer Hastalıkları

Zatürree, astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, kalp kapak hastalıkları ve konjestif kalp yetmezliği gibi hastalıkların belirtileri arasında halsizlikte vardır.

Vücuttaki Kimyasallar

Vücudun vitamin ve mineral eksikliği sonrasında halsizlik olabilir. Zehirlenme halsizliğe yol açar. Düzensiz beslenme, hazır yiyecek tüketimi ve bilinçsiz yapılan diyetler vücudun dengesini bozabildiğinden halsizliğe neden olmaktadır.

Menopoz

Menopozda olan bayanlarda uyku düzensizliği sonucunda halsizlik meydana gelebilir. Ayrıca bayanlarda bu dönemlerde hormonal değişikliğin etkisi ile uyku düzenleri bozulur. Bu durumda halsizliğe yol açar.

Halsizliğe Karşı Ne Yapılmalı

 • Sağlıklı ve düzenli beslenmek halsizliğe iyi gelir.
 • Düzenli egzersiz ve açık havada yürüyüş yapın.
 • Gün içinde yeteri kadar su içmeyi unutmayın.
 • Alkol, nikotin ve uyuşturucu bağımlılığınız varsa bu maddelerden vazgeçin.
 • Kafanızı dağıtıcı size eğlenceli gelen aktivitelere zaman ayırın.
 • Düzensiz bir çalışma saatiniz varsa, çalışma saatlerinizi planlayın veya dinlenme vakitlerinizi iyi değerlendirin.
 • Gece uykusu ihtiyacını karşılayın. İyi bir uyku ile kendinizi dinlendirin.

Halsizlik bilindiği üzere sadece bir hastalığın belirtisi değildir. Yukarıda halsizlik neden olur sorusunun cevabını maddeler halinde belirtmiştik. Halsizlik ile birlikte baş ağrıları, karın ağrısı, bel ağrısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, düzensiz kalp atışları, fenalık hissi ve başkalarına zarar verme düşünceleri gibi şikayetleriniz de varsa mutlaka acil olarak doktora başvurun.  

Bu yazı 1687 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

7 adet yorum var.

 1. Ayhan diyor ki:

  Artık şehir hayatında ve iş hayatında başımıza sıklıkla gelen bir olay.

 2. Eren diyor ki:

  Uyku düzeni bozulduğu zamanlarda halsizlik biraz daha fark ediliyor.

 3. Abdullah Darçın diyor ki:

  Sürekli yaşadığım bir durum sanırım benimkisi stres ve uykusuzluktan kaynaklanıyor 🙂

 4. yıldız diyor ki:

  Süreklı yasadığımız sey ısın stresının cok fazla etkısı oldugunu dusunuyorum.

 5. Hilal diyor ki:

  Her şeyin başı stres, çok kötü bir şey ya. Halsizlik hele bir de çalışıyorsa insan çok daha kötü 🙁

 6. Ayhan diyor ki:

  Neden oluru geçtim de nasıl düzeltirime bakıyorum 🙂

 7. aslı diyor ki:

  1-2 gündür yoğun olarak çalışıyorum hem stres var hem yorgunluk bu çalışma temposu bana hiç yaramadı

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun