Gebelikten Doğal Korunma Yöntemleri

Gebelikten Doğal Korunma Yöntemleri
Paylaş
 

Doğum kontrol yöntemleri olası yaşanılacak yumurtlama gününde 7-10 gün süre içerisinde ilişkiye girmemek veya bu dönemde bariyer adı verilen sistem kullanarak ek koruma sağlanmaktır. Dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de yumurtlama tarihinin en iyi şekilde olabildiğince tam tespitidir. Bunun yüzden bazal olarak vücut ısısı ölçümleri ya da bölgede servikal mukus takibi yapmak gerekir. Erkekler için doğum kontrol yöntemleri daha çok takvim yöntemi olarak da değerlendirilebilmektedir. Doğum kontrol yöntemleri arasında Türkiye’de en çok tercih edilen bu popüler yöntem, spermin vajina içersine değil dışarı doğru boşaltılması mantığına dayanmaktadır.

 

 

Bariyer Metotlarını Uygulayın

Bariyer metodu spermin rahim içine kolayca geçmesini engelleyerek gebelik durumuna engel olmaktadırlar. Doğum kontrol yöntemlerinde en çok tercih edilen ürünler arasında tercih edilen erkek prezervatifi en çok kullanılan yapay korunma yöntemlerinden bir tanesidir. Latex maddesinden yapılmış olan kondom ereksiyon halindeki penisin vajina ile teması olmadan erkenden takılmalıdır. Bu ürünün en büyük özelliği ise cinsel ilişki sırasında geçen hastalıkları kısmi olarak engellemesidir. Kadın prezervatifi ise poliüretan maddesinden yapılmış ince bir halka şeklindedir. Bu ürün vajinanın içine tam olarak yerleştirilir. Tüm vajina iç duvarını koruyan ürün rahim ağzını örtmektedir. Pek kullanışlı değildir. Spermisidler ürünü ise köpük ,jel veya fitil şeklinde olmaktadır. Bu ürün cinsel ilişki sırasında spermleri öldürerek gebeliği engellemektedirler.

 

Hormonal Metotlar

Hormonal ürünler östrojen veya sadece progesteron içerir. Doğum Kontrol Yöntemi arasında yer alan hormonal metotlar yumurtlama durumunu engelleyerek, rahimde servikal mukusu kalınlaştırmakta veya endometriyumun (rahim içinde yer alan doku) yapısını belirli şekilde bozarak gebelik durumunu engellemektedir. Doğum sonrasında veya istenildiği takdirde laparoskopi ya da açık ameliyat uygulanarak tüpler bağlanır ve vücuda sperm geçişi engellenir. Tüp ligasyonu adıyla da isimlendirilir. Bu işlem sezaryen sırasında da uygulanabilir. Doğum kontrol hapları ise ağız yolu ile alınır.

Bu yazı 689 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. best54 diyor ki:

    yönetmlerin hepsi bilinen en iyi yöntemlerdi bence en doğal olan ilaç alınmadan kullanılan yöntemlerdir çeşitli östrojen hormanları ihtiva eden doğum kontrol yöntemleri ileride arıza çıkarıyor.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun