Gebelikte Kansızlık Nasıl Giderilir?

Gebelikte Kansızlık Nasıl Giderilir
Paylaş
 

İnsan vücudunda, solunum ile alınan oksijenin hücrelere taşınmasından sorumlu yapılara kırmızı kan hücreleri denir. Bu kırmızı kan hücreleri içerisinde bulunan Hemoglobin adlı maddenin vücutta üretilmesi esnasında bazı vitaminlerin yanı sıra demir de kullanılmaktadır. Anemi, kanda bulunan hemoglobin miktarının azalması ve bunun bir sonucu olarak da kırmızı kan hücrelerinin azalmasına verilen addır. Gebelikte karşımıza en çok çıkan türü ise demir eksikliği anemisi olmaktadır.

 

Gebelik esnasında vücudun demir ihtiyacı, normal zamana göre 2-3 katına kadar çıkar. Bunun sebebi ise, hem annenin kendi dolaşımındaki kan hacminin artması hem de karnındaki bebeğin gelişimi için gereksinim duyulan demir miktarının anneden karşılanmasıdır.

 

Gebe olmayan insanlarda günlük demir ihtiyacı 1-2 mg iken, gebeliğin ilk dönemlerinde bu oran 2.5 mg’a ve doğuma yakın zamanlarda ise 6-7 mg’a kadar yükselmektedir.

 

Peki gebelikte kansızlık nasıl giderilir? Anne adaylarının bu durum karşısında neler yapmaları önerilir? Alınan besinle aracılığı ile vücudun demir ihtiyacı karşılanabilir. Fakat çoğu zaman besinler dışında da demir takviyesi yapılması gerekmektedir. Kişiden kişiye değişen anemi şiddetine göre verilecek demir takviyesinin miktarı da değişebilmektedir.

 

Gebelikte Kansızlığı Gidermek İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

 

Önceden inanılanın aksine günümüzde demir eksikliği durumlarında, ıspanak yerine hayvansal ürünlerin daha etkili olduğu bilinmektedir. Kırmızı et ve et ürünleri, özellikle balık, karaciğer ve dalak gibi yiyecekler tüketilerek demir eksikliği bir miktar giderilebilir. Yalnız burada dikkat etmemizi gerektiren bir durum söz konusudur. İçerdiği cıva oranının yüksek olması sebebi ile bazı balık türleri hamilelikte tavsiye edilmemektedir. Bu sebeple her hangi bir diyet değişikliği yapılmadan önce doktora başvurmakta fayda vardır.

 

Et ürünleri tüketmeyi sevmeyenler için ise roka, maydanoz ve yeşil yapraklı sebzeler ile soya fasulyesi, kuru yemiş ve baklagiller, meyvelerden ise üzüm, çilek, ayva, kayısı tavsiye edilebilir. Bunun dışında üzüm pekmezi başta olmak üzere, tüm pekmez türleri ve tahin de gebelikte kansızlık tedavisi için birebirdir.

 

Tüketilmesi gerekenler dışında bir de sınırlama getirilmesi gereken besinler vardır. Bunların en başında çay ve kahve gelmektedir. Çünkü çay ve kahve tüketimi demir emilimini azaltmaktadır. Bundan başka kepek ekmeğinde bulunan bir asit de demir emilimini azaltır.

 

Tüm bunların yanı sıra unutulmamalıdır ki; gebelikte kansızlık sadece besinler ile tedavi edilemez. Hatta kimi zaman bu besinlerin aşırı tüketimi sebebiyle obezite gibi sorunlara da yol açılabilir. O yüzden doktorunuza danışarak, gebelikte kansızlık sorununun giderilmesi için dengeli beslenmenin yanı sıra vitamin ve demir takviyeleri almayı ihmal etmemelisiniz.

Bu yazı 845 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun