Gebelikte Cinsel Yaşam Nasıl Olmalı?

Gebelikte Cinsel Yaşam Nasıl Olmalı
Paylaş
 

Gebelikte Cinsel İlişki

Ülkemizde gebelik süresinde pek çok çiftin bebeğe zararı dokunur endişesiyle cinsellikten uzak durduğu bilinen bir gerçek. Kadında meydana gelen ve gebeliğe bağlı olan fiziksel değişiklikler, onun cinsel isteklerini dile getirmesini ve eşine istediği şekilde yanıt vermesini engelleyebilir. Gebelik boyunca vücuttaki hormonal değişikliklere bağlı olarak meme uçlarının daha duyarlı hale gelmesi ve ilerki dönemlerde göğüslerden süt gelme olasılığı da gebe kadın ve eşi açısından seksi engelleyen bir durum yaratabilir.

 

Bu konu ileilgili olarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ümit Özekici gebelik döneminde herhangi bir sağlık sorunu olmadığı durumlarda, seksin anne ve bebek açısından sorun yaratmayacağını söylüyor.

 

Gebeliğin başladığı ilk üç ayda cinsel ilişkiye girmenin düşükle sonlanacağı endişesinin bulunması da çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına sebep olabilir. Halbuki konu ile ilgili uzmanlar bunun doğru olmadığını ifade ediyorlar. Hamileliğin ilk üç ayında düşüklerin daha fazla görülmesinin sebebi cinsel ilişki değil, bazı diğer hastalıklar ya da kalıtımsal bozukluklardır.

 

Hamilelikte cinsel ilişki ne zaman tehlikeli olmaya başlar?

 

* Suyun erken gelmesi

* Düşük ya da erken doğum tehlikesi

* Cinsel organda enfeksiyon bulunması

* Vajinal kanama

* Eşin cinsel yolla bulaşan bir hastalık taşıyor olması

* Çoğul gebeliklerde, gebeliğin son 1-2 ayı

 

Hamilelik süresince cinsel ilişki ne zamana kadar devam ettirilebilir?

Hamileliğin son ayına, üstelik 37. haftasına kadar cinsel ilişkinin sürdürülmesinde herhangi bir sakına görülmemiştir. Fakat bu dönemde ilk dönemdeki farklı şikâyetlerin yerini bu sefer uyuyamama ve yorgunluk almaktadır. Ayrıca bacaklarda ve rahimde kasılmalar meydana gelir. Süt üretiminin de başlaması gibi etkilerle ile anne adayının yine cinsel hazda azalmalar hissetmesi normaldir. Hacim olarak büyümüş olan bebeği de dikkate alarak çiftlerin anne adayının rahat edebileceği en uygun şekilde farklı yöntemler deneyerek cinsel ilişkiye girmelerinde fayda vardır.

Bu yazı 682 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun