Gebelik Takvimi

Gebelik Takvimi
Paylaş
 

Sizleri öncelikle tebrik ediyoruz. Şimdi şu saatten sonra artık sizde bir anne adayısınız. Şu andan itibaren 9 ay 10 günlük uzun ve değerli bir yolculuğun başındasınız. Bu yolculuğun sonunda sizlere sağlıklı ve mutlu bir bebek sahibi olmanızı diliyoruz. Gebelik süresi hesaplamaları genel olarak hafta ve trimesterlere (3 aylık süreçte yaşanılan dönem)  bölünerek hesaplanmaktadır. Gebelik durumu 40 hafta, yada 9 ay 10 gün içerisinde devam eden bir süreçtir. Yapılan hesaplamalar görülen son adet tarihinin ilk gününden itibaren yapılmaktadır. Bu yüzden özellikle gebelik durumunu planlayan, korunmayan bir kadının gördüğü son adet tarihinin ilk gününü hemen kaydetmesi oldukça önemlidir. Hafta Hafta Gebelik hesabı, gebelik durumunda hesaplama yumurtlama döneminde adet döngüsünün 14. gününde olduğunu var saymaktadır. Bazı kadınlarda ise yumurtlama daha erken ya da daha geç  yaşanabilmektedir. Bu tür durumlarda ise daha ileri dönemde gebelik haftalarında düzeltilmiş olarak son adet tarihi oluşturulması gerekir. Gebelik takibi ve hamilelik hesaplamalarda bu düzeltilmiş tarihe göre işlem yapılmaktadır. Bu yüzden nedenle görülecek olan ilk trimesterde son adet tarihi ile ultrasonografik olarak yapılan ölçümlerin uyumlu olduğunun tespiti yapılması doğru beklenen doğum tarihini tam olarak hesaplamaya olanak sağlamaktadır.

 

Hamilelik Dönemleriniz Önemli

 

Gebelik 3 trimester dönemi olarak bölümlendirilmektedir. İlk trimester durumu (ilk 3 aylık dönem) bebeğin daha çok organ gelişiminin başladığı ve sonlandırdığı dönemdir. Bu süre içerisinde anne adayında gebeliğe en iyi şekilde uyumun gerçekleştiği dönemdir. İkinci trimester döneminde (ikinci 3 aylık dönem) ise bebek hızla gelişimini sürdürmektedir. Son trimesterde ise (son 3 aylık dönem) doğuma hazırlık başlamakta ve doğumla sonlanmaktadır. Gebelik durumunun en önemli belirtisi yaşanılan adet gecikmesidir. Fakat her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmemektedir. Yaşam tarzında görülen herhangi bir değişiklik adet gecikmesine neden olabilir. Hafta Hafta Gebelik testi ile bebeğin beklenen doğum tarihini hesaplamak mümkündür. 35 yaşının üstündeki gebeleri daha fazla risk beklemektedir. Bununla birlikte bu tür problemlerin çoğu gebelik sırasında tanınabilmekte veya tamamen önlenebilmektedir. Yapılacak erken tanı ve gerekli tedbirler sayesinde anne ve bebek açısından riskler tamamen azaltılabilinmektedir. Bu yüzden özellikle 35 yaş üstünde bulunan anne adayları için gebelik öncesi mutlaka danışmanlık hizmeti almalı ve yakın gebelik takibinde bulunmalıdır.

 

Hamilelik Takvimini Burada Bulabilirsiniz.

 

Gebelik takvimi hesaplayıcıları hamilelik döneminizi daha detaylı olarak takip edebilmeniz için tasarlanmıştır. Gebelik hesaplama ve hafta hafta gebelik hamilelik takibi için kullanılmaktadır. Bu takvimi kullanarak gebelik için bir çeşit otomatik hesaplama yada otomatik olarak hesaplayıcı formüllerinden yararlanabilir gebelik takibi sırasında yapılacak olan gebelik testleri ile gebelik incelemelerini gerçekleştirebilirsiniz. Gebelik durumunda hesaplama ve hamilelik durumu hesaplama yöntemleri için sitemiz içerisinde yer alan  ilgili otomatik hesaplayıcıları kolaylıkla kullanabilirsiniz. Gebelik haftası hesaplamak için aynı şekilde sitemizde hamilelik haftası tam olarak hesaplamak için son adet tarihinizi doğru bir şekilde girmeniz gerekir. Gebelik Hesaplama için tıklayınız.

Bu yazı 587 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun