Gebelik İçin İdrar Testi

Gebelik İçin İdrar Testi
Paylaş
 

Gebelik testi eczanelerden çok kolay bir şekilde temin edilebilen ucuz ve basit bir uygulama yöntemdir. HCG adı verilen verilen gebelik hormonun idrarda tespit edilmektedir. HCG düzeyi 20miÜ üzerinde çıkarsa pozitif sonuç olmaktadır. Cinsel birleşmenin hemen ardından bir sonraki gününde bu testin yapılması anlamsızdır. Test hiçbir şekilde sağlıklı sonuç vermez. Kesin bir sonuç alınması için yaşanılan adet gününün 1-2 gün geçmesi gerekmektedir. Kan üzerinde yapılan B-HCG testi miktarı zamanı tam gösterdiğinden dolayı oldukça duyarlıdır ve daha adet günü daha geçmeden etkin bir sonuç verir.

 

İdrar Testinin Sonuçları

Sabah ilk idrar testi konsantre durumda olduğu için daha sağlıklı sonuç verebilmektedir. Gebelik testi sırasında aç veya kalmanız bir şey fark ettirmemektedir. İdrar testinin yanlış çıkma ihtimali az da olsa mümkündür.  Bu yüzden adet gününüzden 1-2 gün sonra yapacağınız test negatif veya yok çıkarsa 2-3 gün sonra tekrar deneyebilirsiniz. Gebelik testi sonucunda tek çizgi çıkarsa negatif, çift çizgi çıkarsa durum pozitif veya test sonucunda ikinci çizgi silik ise şüpheli olarak adlandırılmaktadır Hatalı çıkan negatif test çok erken yapılırsa ya da kullanılan test aracının bozuk veya günü geçtiği durumlarda yanlış sonuç görülebilir. Hatalı geçekleşen pozitif test durumları bazı ilaçların kullanımında ya da oluşan kimyasal gebelik durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu durum çok nadir görülmektedir. Gebelik testi durumunda ufacık bir şüpheniz olduğunda hemen doktorunuza başvurunuz. Yapılacak olan gebelik testleri eğer şüpheli sonuç verdiğinde sizinle ilgilenen doktorunuz yapacağı muayene sonrası kanınızdaki gebelik testi (beta hcg testi) uygulamasını yaptıracaktır.

 

Kanda Gebelik Testi

Gebelik varlığının tam olarak tespiti için B-hCG değerleri kadınlarda kesin sonuç vermektedir. Oluşan çok küçük gebelikleri bile beta hcg testi tahlili yardımı ile kolayca tespit etmek mümkündür. Sperm hücresi ilişki sonrası yumurta hücresini tam olarak dölledikten sonra bu gebelik testi ürünü B-hCG kesin sonuç vermektedir.  Gebe olmayan bir kadın adayla kandaki B-hCG seviyesi yaklaşık olarak 0-5 mIU/ml’dir.  Kişideki kanda BhCG seviyesi belirli bir miktarın üzerine çıkarsa hormon idrarda da saptanabilir. Beta hcg testi daha çok kanda görülen gebelik testi olarak da isimlendirilir.

Bu yazı 629 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun