Gebelik Diyeti Nasıl Yapılır?

Gebelik Diyeti Nasıl Yapılır
Paylaş
 

Gebelik diyetinin amacı anne adayının günlük yaşamını sürdürürken yeterli miktarda aldığı besinlerin yanında bebeğinde ihtiyacı olan besinleri almasıdır. Anne adayının bunu sağlaması içinde düzenli bir besin programına ihtiyacı olmaktadır. Bir anne adayı için gerekli olan vitamin, kalsiyum, protein, C vitamini ve lifli besinler diyebiliriz. İşte gebelik diyeti de bu evrede anne adaylarının çok işine yaramaktadır. Ayrıca da gebelik sırasında anne adayının gerekli besinleri ne kadar ve nasıl alması gerektiğini öneren programa bizler gebelik diyeti diyoruz.

Gebelik diyetinde anne adayları tüketecekleri besinleri az porsiyonlarla azar azar yemek ve meyve ağırlıklı programlar tavsiye edilmektedir. Anne adayları kesinlikle ara öğünlerini ihmal etmemeleri gerekir. Ayrıca da gebelik diyetinin olmazsa olması kahvaltılardır. Anne adayları her sabah düzenli olarak kahvaltılarını yapmaları şart! Gebelik diyetlerinin kahvaltılarında siyah çay yerine kesinlikle yeşil çay veya taze olarak sıkılmış meyve sularını tercih etmesi gerekir. Bunun dışında her sabah süt, mevsimlik salata ve peynir gibi besinleri tüketilmelisiniz.

Anne adayları gebelik dönemlerinde vücutları için gerekli olan kalsiyum ihtiyacının iki katını almak zorundalar. Çünkü gebelik döneminde diş ve kemiklerde sürekli bir kalsiyum eksilmesi meydana gelmektedir. Bundan dolayı Gebelik diyetinizde özellikle sütünüzü ve yoğurdunuzu ihmal etmeyiniz. Ayrıca da Gebelik diyet programında protein bakımından zengin olan besinlere yani kırmızı ve beyaz et, süt ve süt ürünlerine, yumurtaya, balığa, kuru baklagillere yer verildiğini söyleyebiliriz.

Gebelik diyetinde özellikle anne adayları için oldukça önemli olan C vitamini besinlere de yer vererek vücut için gerekli olan C vitaminin fazlasını karşılamış oluyorlar. Diyette özellikle domates, limon, portakal, kırmızı ve yeşilbiber, çilek, greyfurt, lahana, karnı bahar ve Brüksel lahanası gibi pek çok taze meyve ve sebzelere yer verilmektedir. Ayrıca da Gebelik diyetinde özellikle lif bakımından zengin olan besinleri de tüketmek mümkün. Özellikle kuru üzüm, bezelye, esmer pirinç, kayısı, yulaf ezmesi, pırasa, kepekli makarna ve ahududu gibi besinleri bol bol tüketebilirsiniz.

Bu yazı 814 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Ayşe diyor ki:

    Teşekkürler bende bunu uygulayacağım en kısa sürede.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun