Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik Belirtileri Nelerdir
Paylaş
 

Gebelik belirtisi nasıl anlaşılır? Gebelikte en önemli belirti yaşanılan adet gecikmesidir. Fakat yaşanılan her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmemektedir. Yaşam tarzındaki olası herhangi bir değişiklik, belirli dönemde oluşan çeşitli rahatsızlıklar, diyet, kadındaki psikolojik durum değişiklikleri, iş stresi gibi pek çok neden adet gecikmesini tetikleyebilir. Bebek sahibi olmak isteyen bir kadının en uygun olduğu yaş aralığı ise 20-32 yaşlar arasıdır. Bu dönem başladığı anda kadının kendi vücudu gelişimini tam olarak tamamlamıştır. Bu yaş aralıklarında bir bebek gelişimi için en uygun hale gelinmiştir. Yaşınız ne olursa olsun gebe kalmak istediğiniz zaman veya gebe olduğunuzu düşündüğünüzde hemen kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

 

 Gebelik Nasıl Başlar Nasıl Hesaplanır

Gebelik durumu erkek adaydan gelen spermin ilişki sırasında kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini tam olarak döllediği anda başlamaktadır. Gebelik belirtilerinden 8.haftanın sonuna kadar yaşanılan dönem embriyonik dönem olarak adlandırılmaktadır. Sekizinci haftadan sonra doğuma kadar geçen süreye ise fetal dönem denir. Kadında gebelik yaşı hesaplandığı zaman gebe kalındığı düşünülen cinsel ilişkinin gerçekleştiği gün daha çok kriter olarak alınmamaktadır. Tüm dünyada ve tıp dünyasında bir standart sağlayabilmek içim yaşanılan son adet kanamasının ilk günü gebeliğin başlangıcı olarak alınabilir. Kadında gebelik yaşı hesaplanırken ay kullanılmamaktadır. Kadınlarda gebelik yaklaşık olarak 280 gün sürmektedir. Buda yaklaşık 40 haftaya denk gelmektedir. Sonuç olarak gebelik durumu hafta olarak tanımlanmakta ve başlangıç olarak da yaşanılan son adet kanamasının ilk günü esas alınmaktadır. Gebelik durumunu hafta olarak takip edebilmeniz doktorunuzla olan iletişiminizi kolaylaştıracaktır. Gebelik durumlarında ay hesabı kullanılmamaktadır.

 

Bebeğin Doğacağı Gün Nasıl Hesaplanır

Bebeğin süre içerisinde beklenen doğum tarihini (BDT) hesaplamak için son derece basit bir yöntem bulunmaktadır. Son adet tarihine 7 gün ekleyerek, 3 ay çıkartırsanız bu günü bulabilirsiniz. Negele yöntemi adıyla yapılan bu sistemde son adet gününe 7 gün eklenir ve hesaplanan 3 ay geriye gidilir. Fakat gebelik belirtileri durumu görüldüğü andan itibaren günü hesaplanan bebeklerin sadece %5’i beklenen doğum tarihinde doğmaktadır. 37 hafta ile 42 hafta arası doğan bebekler normal gelişimini tamamlayan bebek kabul edilirken 37 haftadan daha önce doğanlar prematüre adını almaktadır.

Tahmini doğum tarihi? Kaç aylık gebeyim? Kaç ay bitti? Kaç aya girdim? gibi sorular için gebelik hesaplama yöntemini kullanabilirsiniz.

Bu yazı 434 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun