Doğum Kontrol Hapları Nedir?

Doğum kontrol hapları nedir
Paylaş
 

Doğum kontrol hapları gebelik önleyici ürünlerdir. Doğum kontrol ürünleri ya da tıp dilindeki adıyla oral kontraseptifler (OKS) tüm dünyada yaygın olarak kullanılan, oldukça ucuz ve yüksek etkili ilaçlardır. İçerisinde hormon olduğunun bilinmesi kadınların sağlığı açısından son derece yararlı olmaktadır. Bu ilaç grubu hakkında toplumda pek çok yanlış bilgi ve inanış bulunmaktadır. Sırf bu yanlış bilgiler nedeni ile gereksiz yerlerde pek çok kadın doğum kontrol hapı kullanımından büyük derecede endişe duymaktadır. Fakat kadınların göstermiş olduğu bu düşünce sistemi oldukça yanlıştır.

 

Doğum Kontrol Haplarının İçeriği

 

Bu ürün başlıca oral (ağızdan alınan) doğum kontrol hapı bulunmaktadır. Kombine olarak kullanılan doğum kontrol hapı iki şekilde hormon (etinil östradiol ve progesteron) içermektedir. Bu ürün yumurtalıkların her ay yumurta üretme döneminde tam olarak işlevini engellemektedir. Progestogen-only pill diğer adıyla mini hap (mini pill) olarak adlandırılan ürün sadece progesteron hormonunu içermektedir. Ürün rahim ağzında bulunan mukozayı değiştirerek son derece etkili olmaktadır. Bu sayede ilişki sırasında sperm döl yolundan geçememekte ve yumurtayı dölleyememektedir. Progestogen-only pill kombine haplara göre daha az etkilidir. Mini hap şu anda ülkemizde bulunmamaktadır. Tıp dilinde Etinil östradiol adıyla bilinen kimyasal bileşik günümüzde doğum kontrol hapları ürünlerinde kullanılan ana östrojen hormonu olarak yer almaktadır. Etinil östradiol kimyasalı çok güçlü bir östrojendir. Etinil östradiolün kimyasal etkisi kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Etki aynı kişide değişik zamanlarda da farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenden dolayı kullanılan aynı doz ürün bir kişide yan etkiler ortaya çıkartabilirken diğer adayda ise hiçbir şey olmayabilir. Doğum kontrol haplarının göstermiş olduğu yan etkileri içerdikleri etinil östradiol miktarına bağlı olarak değişebilmektedir.

 

Kombine Doğum Kontrol Hapları

 

Kombine hapların doğru bir şekilde alınmaları durumunda % 99 oranında etki göstermektedir. Başarısızlık oranı ise bu ürünlerde %0.1-1’dir. Hapların etkisi daha çok düzensiz alınmaları, ishal veya kusma durumunda, antibiyotik ya da diğer ilaçlarla beraber kullanılmalarında gücünü azalmaktadır. Doğum kontrol hapları sürekli olarak yedi gün boyunca alınmadığı zamanda korunma sağlamaktadır

Bu yazı 595 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. best54 diyor ki:

    faydalı bilgiler teşekkür yararlı oldu.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun