Diş ve Diş Eti Hastalıkları Nedenleri ve Belirtileri

Diş ve Diş Eti Hastalıkları Nedenleri ve Belirtileri
Paylaş
 

Dişler yediğimiz ve içtiğimiz her şeyi öğüten ve midemize dolayısıyla da bütün vücudumuza ulaştıran organlar. Bu yüzden de sağlığımız için büyük önem taşımaktalar. Bilindiği gibi birçok mide ve bağırsak hastalığının temelinde de diş ve diş eti sorunları yatmaktadır.

Diş eti hastalığı dişler üzerinde biriken bakteri plağının neden olduğu bir iltihaptır. Bakterilerin neden olduğu kimyasal maddeler diş etlerine zarar verir.

Peki, neden diş ve diş eti hastalıklarına yakalanırız. Genetikten sağlıksız beslenmeye kadar birçok neden sayabiliriz. Çocukluktaki alışkanlıklar bile büyük bir etken bu konuda. Araştırmalar gelişim döneminde yeteri kadar kalsiyum ve protein almayan bireylerin ilerleyen yaşlarda daha fazla diş ve diş eti hastalına yakalandığını gösteriyor. Tabi çocuklukta iyi beslenmekle bitmiyor. Gerekli kalsiyum ve protein ihtiyacımızı her dönem uygun şekilde karşılamamız gerekiyor. Bir diğer neden ise yanlış beslenme. Özellikle asitli ve şekerli içeceklerin fazla tüketimi ve sonrasında ağzın ve dişlerin temizlenmemesi diş ve diş eti hastalıklarına davetiye çıkarıyor.

Diş fırçası ve diş ipinin yanlış kullanımı da nedenler arasında elbette. Diş fırçaları 3 ayda bir değiştirilmeli. Uzun süre kullanılan diş fırçalarının kıllarında yıpranmalar görülür ve işlevini kaybeder. Dişler uygun diş fırçasıyla günde 3 kez yemekten 20-30 dakika sonra fırçalanmalıdır.

Gelelim diş ve diş eti hastalıklarının belirtilerine. Öncelikle ağrı ya da sızlama şikâyeti olmadığı sürece dişlerimizin sağlıklı olduğu yanılgısına düşmemeliyiz. Görünmeyen belirtiler olabileceği için 6 ayda bir diş doktoruna görünmekte fayda var. Bunun dışında gözle görülür belirtilere dikkat çekmek istiyorum. Sağlıklı diş eti açık pembe renkte mat ve sert kıvamlıdır. Ayrıca fırçalama esnasında kanamaz. Eğer dişleriniz fırçalarken kanıyorsa diş eti probleminiz var demektir ve vakit kaybetmeden bir doktora görünmelisiniz. Çünkü diş eti hastalıkları sağlıklı dişlerinizden olmanıza sebep olabilir.

Bu yazı 583 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun