Diş İpi Kullanmanın Faydaları

Diş ipi kullanmanın faydaları
Paylaş
 

Günlük olarak önerilen şekilde ve sayıda dişleri fırçalamak sadece belirli bir ölçüde temizlik sağlar. Çünkü diş fırçasının, tam anlamıyla diş aralarına girmesi mümkün değildir. Fırçalama sonrası temizlenmeyen diş aralarında zamanla çürüme ve çeşitli diş eti hastalıkları baş gösterecektir. Bunu önlemenin en pratik yolu diş ipi kullanmaktır. Diş ipi kullanılarak, diş fırçasının ulaşamadığı yerlere ulaşır, burada bakteri ve plak oluşumunu büyük ölçüde önlemiş olunur.

Diş ipi kullanmanın faydaları arasında pek çok şey sayılabilir. Bunlardan biri de dişlerin ve diş etlerinin temizlenmesidir. Bunun yanında nefesiniz de tazelenir. Böylece daha sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olabilirsiniz.

 

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş bakımında önemli bir adım olan diş ipi kullanımı oldukça basit bir yöntemdir.

Öncelikle her iki elin orta parmağına, arada yaklaşık 5 cm kalacak şekilde diş ipi dolanır. Ancak parmaklardan birine diğerinden daha fazla diş ipi dolanır.

Sonrasında baş ve işaret parmağıyla diş ipi gerginleştirilerek ip dişlerin arasına yerleştirilir.

Diş ipi c şekline getirilerek dişler arasında aşağı-yukarı hareket ettirilir ve bu şekilde diş araları temizlenir.

Her bir diş için aynı işlem uygulanır.

Her diş için ip kaydırılarak farklı bölümleri kullanılır.

 

Diş İpi Kullanımı Hemen Etki Gösterir mi?

Muhtemelen ilk kullanımdan itibaren diş etlerinizin temizlendiğini ve nefesinizin ferahladığını hissetmeye başlayacaksınız. Diş ipi kullanımı ilk başlarda size biraz zor ya da tuhaf gelse de kullanmaya ara vermeyin. Zamanla günlük rutininiz haline gelen diş ipi kullanımı sayesinde son derece sağlıklı bir ağza sahip olacaksınız.

 

Diş İpi Kullanırken Kanama Görülmesi Normal midir?

Eğer daha önce diş ipi kullanmadıysanız ilk uygulamaya başladığınızda diş eti kanamasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda birkaç gün boyunca diş ipi kullanımı devam ettirilmelidir. Eğer birkaç gün sonrasında diş eti kanaması hala devam ediyorsa bu durum bir diş eti rahatsızlığına işaret ediyor olabilir. Bu durumda en doğrusu gecikmeden bir diş hekimine başvurmak olacaktır.

Bir başka makalemiz olan Dişimiz Ağrıyorsa Evde Neler Yapabiliriz isimli makalemizde hiç beklenmedik anda gelir diş ağrısı, bunun için evde neler yapabiliriz hakkında bilgiler içermektedir.

Bu yazı 782 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

  1. Ekin diyor ki:

    Uzun süredir kullanıyorum çok yararını gördüm bende.

  2. Eren diyor ki:

    İlk kullanımda kanama oluyordu 3-4 günde düzelti.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun