Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir
Paylaş
 

Diş eti ağrısının nedenleri arasından bazıları;

 • Dişleri yeteri kadar yıkamamak
 • Dişlerinizin ve diş etinizin hassas olması
 • Dişlerinizin ve diş etinizin sıcak-soğuğa hassas olması
 • Dişlerinizi özenli bir şekilde yıkamak vb. gibi

 

Yukarıda bazı nedenlerini belirtmiş olduğumuz fakat diş eti ağrısının bilindiği üzere birçok nedeni olabilir. Bu nedenlere bağlı olarak diş etlerinde kızarıklık ve zonklama tarzı belirtiler olur. Eğer ki uzun süreli bir ağrınız varsa öncelikle doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

 

Eğer ara ara diş etinizde ağrı oluyorsa aşağıda belirteceğimiz doğal kolay uygulanabilir yöntemlerle azaltabilir veya ağrınızı engelleyebilirsiniz.

 

Karanfil Yağı Uygulaması

Karanfil yağından biraz pamuk yardımı ile diş etinize sürerseniz ağrınız kısa süre içinde azalır ve sizi rahatlatır. Ayrıca diş etinde bulunan apselere de iyi gelmektedir. Apselerin kısa sürede temizlenmesine olanak sağlar. Eğer hamileyseniz bu uygulamayı tavsiye etmiyoruz.

 

Aküpresür Uygulaması

Aküpresür uygulması diş eti ağrılarına ve iltihaplanmalarını azaltan bir uygulamadır. Aküpresür diğer adıyla parmak basıncı uygulamasıdır. İki başparmağınızın tırnağı ile işaret parmaklarınızdaki tırnakla diş etinin birleştiği noktaya bastırınız. Eğer acı veren noktayı bulduysanız bu noktaya en az 2 dakika süre ile bastırınız. Uygulama sonrasında kısa sürede etkisini görürsünüz.

 

Karanfil Uygulaması

Bir miktar karanfili kaynamış suyun içine demlemeye bırakın. Daha sonra bu suyu için. Suyu içtikten bir süre sonra diş etlerinizdeki uyuşma, diş etinizin ağrılarını hafifletecektir. Ayrıca çürük ve ağrıyan dişiniz bulunuyorsa karanfili bu dişinizin üstünde çiğneyerek ezin, bir süre dişinizin üzerinde bekletin. Bu uygulama dişinizin uyuşması ile ağrının azalmasını sağlayacaktır.

 

Kekik, Kimyon ve Sirke Uygulaması

Bir miktar kekik ve kimyonu 1 bardak sirkenin içerisine atıp karıştırın. Karışımı bir süre bekletin. Bir süre beklettikten sonra karışımla gargara yapın. Bu karışım diş etinizde ki iltihabın kurumasını ve diş etinizin ağrısını azaltacaktır. Eğer etkili olmasını istiyorsanız düzenli olarak uygulamalısınız.

 

Kolonyalı Pamuk Uygulaması

Pamuk üzerine biraz kolonya damlatın. Bu kolonyalı pamuğu ağrıyan diş etinizin üstünde koyun bir süre bastırın. Bu uygulama ile diş etinizin uyuşmasını sağlayacak, ağrınızın azalmasını sağlayacaktır. Kolonyalı pamuğu diş etinizden bir süre sonra çıkardıktan sonra ağzınızı ılık su ile çalkalamayı unutmayın.

 

Eğer diş ağrınız varsa Diş Ağrısı için İlk Etapta Yapılacaklar makalemizde faydalı bilgiler verilmektedir.

Bu yazı 1210 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

 1. ipek diyor ki:

  Diş eti ağrısından çok diş eti kanamasını çok yaşıyorum

  • Ricardo diyor ki:

   I’ve almost done a 180ba on this suecjbt! I was very, very purist until just recently. But my idea of a photograph is to communicate what you see, and the camera, unaided, doesn’t always see what the eye sees, so my thoughts are that if you are conveying the feeling better then it’s ok. I don’t think I’ll ever like ones which are very, very photoshopped, though unless done for a reason, i.e. jokey or for an ad or something. A friend posted one on FB today which is obviously cobbled together from different photos, but she didn’t see that because she isn’t a photographer, nor is she a surfer, because the photo was an impossibility anyway, and it irritated me a bit, that someone was fooling folk into thinking the foto was real. Also not keen on over-HDR’s photos.Yours, however, is GORGEOUS. I’m sure this is how you saw the scene, and that’s what you conveyed to me ..SO looking forward to more!Linda recently posted..

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun