Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir
Paylaş
 

Diş beyazlatma dişlerde oluşan lekelenmeleri gidermeye yarayan bir uygulamadır. Dişleri beyazlatmak için bilinen iki çeşit yöntemi vardır. Bunlardan ilki kişinin kendi kendine uygulayabileceği bir yöntemdir. Bu yöntemde diş hekiminiz ağzınızın kalıbını çıkartarak bunu size verir. Hasta diş kalıbının içerisine özel ilaç koyarak bu kalıbı 6 ile 8 saat süresince dişlerine takar. Bu şekilde 4 hafta kadar uygulama devam eder.

İkinci yöntem ise klinikte uzman bir hekim tarafından uygulanan yöntemlerdir.  Bu da kısaca şu şekilde yapılır. Dişi beyazlatmaya yarayan ilaç diş üzerine tatbik edilir. Sonra dişe beyaz renkli bir ışık verilir. Bu yöntemde tedaviden hemen sonra sonuç almak mümkündür.

 

Dişlerimiz Neden Lekelenir?

Dişlerimizde lekelenmeler pek çok sebepten ortaya çıkarlar. Bunlardan en yaygın olanları yaşlılık, diş protezleri, dolgular ve tüketmiş olduğumuz kola, çay, sigara, kahve gibi içerisinde bolca boyar madde olan besinlerdir. Diş lekelenmeleri kimi zaman uzun süreli antibiyotik kullanımları sonucunda da oluşmaktadır.

 

Herkese Uygulanabilir mi?

Evet diş beyazlatma uygulamaları herkese uygulanabilir.

 

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma yöntemleri olarak kimyasal, fototermal ve fotokimyasal olarak 3 çeşit yöntemden bahsedebiliriz.

 

Kimyasal Diş Beyazlatma: Bu teknikte diş beyazlatmaya yarayan jel diş kalıbının vasıtası ile dişlere uygulanır. Ancak burada unutulmaması gereken bir husus vardır. Kimyasal diş beyazlatmayönteminde bir miktar diş minesi zarar görmektedir. Bu yüzden bu tür kimyasal maddeleri kullanmadan önce muhakkak diş hekiminize danışmanız tavsiye edilmektedir.

Fototermal Diş Beyazlatma: Bu yöntemde de diğer yöntemdeki gibi diş beyazlatma jelleri kullanılır. Ancak burada kullanılan bu jel beyaz bir özel ışık marifetiyle dişlere uygulanır. Bu beyaz ışık bir led veya diyot lazer olabilmektedir.

 

 

Fotokimyasal Diş Beyazlatma

Bu yöntemde beyazlatma jeli bir mavi ışık kaynağı UV-lamba veya yeşil ışık kaynağı KTP lazer ile diş üzerine uygulanır. Bu yöntemi diğer yöntemlerden ayıran en büyük özellik sadece jelin değil kullanılan ışık kaynağının da dişlerde beyazlatmaya yol açtığıdır. Fotokimyasal diş beyazlatma ayrıca diğer uygulamalara göre çok daha etkin olmakta ve dişleri daha kısa sürede beyazlatmaktadır. Dişlerde beyazlatma işlemi sonrasında florid uygulamaları yapılarak diş minelerinin güçlendirilmesi sağlanmaktadır.

 

Dişler Ne Kadar Süre İle Beyaz Kalmaktadır?

Genel olarak bu yöntemler ile beyazlatılan dişler birkaç yıl beyaz olarak kalırlar. Ancak dişlerin beyaz kalma süresi kişilerin yeme içme alışkanlıkları, sigara kullanımı ve diş fırçalama alışkanlıklarına bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

Unutulmamalıdır ki her beyazlatma işlemleri sonrasında kişilerin diş yapısına bağlı olarak farklı tonlara ulaşılmaktadır. Yani kısaca söylemek gerekirse her diş aynı ton beyaz rengi vermez.

 

Bu yazı 1354 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

7 adet yorum var.

 1. Ayhan diyor ki:

  Herşeyin olduğu gibi bununda doğalını yapmak gerekli.

 2. Elif diyor ki:

  Bencede herşeyde olduğu gibi en doğrusu doğal olanı beyazlatıcam diye daha kötü şeylere yol açan tedavilere gerek yok…

 3. best54 diyor ki:

  anladığım kadarı ile her üç yöntemde kimyasal maddeler etkin en iyisi 3.yöntem olarak algıladım.

 4. Eren diyor ki:

  Düzenli olarak dişleri fırçaladığımızda bu tür seçeneklere gerek kalmaz.

 5. Yağmur diyor ki:

  Teşekkürler güzel paylaşım olmuş.

 6. cihan diyor ki:

  Bence profesyonel olarak diş beyazlatma olmalı ardından da ağız bakımına daha da önem verilmeli

 7. Selçuk diyor ki:

  Herkes sağlıklı beyaz dişleri olmasını ister bunun için hergün diş fircakamakta pek işe yaramıyor. Bu destekleri ara ara almak gerek.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun