Çocuklarda Yemek Yeme Sorunu ve Çözümü

Çocuklarda yemek yeme sorunu ve çözümü
Paylaş
 

Bebekler doğduklarından hemen sonra acıkırlar, huzursuz olan bebek sürekli olarak ağlar. Açlık ihtiyacı karşılandıktan hemen sonra normale döner ve annede artık bebeğinin hareketleri ile bebeğin neye ihtiyacı olduğunu anlar.

 

Bazı annelerde endişe problemi vardır. Bebeğim doyuyor mu? Bebeğim az yiyor? Veya yemiyor diye endişelenirler. Endişe anneden çocuğa geçer. Annenin fazla endişeli olması ve sürekli ısrar etmesi de çocukta bir süre sonra yemek yeme bozukluğunu ortaya çıkarır. Bazen de tıbbi bazı problemlerden dolayı olabilir. Mesela sindirim sistemi ve soluk borusu sorunları var ise çocukta yeme bozukluğuna neden olabilir.

 

Ailenin beslenmeye karşı olan tutumu çocuk içinde oldukça önemlidir. Çocukla kesinlikle inatlaşmamak gerekir. Onun sevdiği ve dikkatini çekebilecek şekilde sunum yapmak ve sağlıklı duruma getirmek önemlidir.

 

Çocuklarda yeme problemi yemek seçmeyle başlar. Öncelikle sadece kendi istediklerini yemek isterler. Aile ise daha sağlıklı, sebze, meyve gibi yiyecekler yemesini isterler. Çocukların istediği ise sadece cips, şeker, çikolata gibi abur cubur ve zararlı yiyeceklerdir. İki zıt tercih olunca yapılması gereken çocuğa iki çeşidin karıştırılarak sunulması dır.

 

Yeme bozukluğu sadece yemek ayırma değil, birde aşırı yemek yeme gibi olabilir. Bazı çocuklar yiyeceklerin zararlarını düşünemez ve aşırı yeme davranışında bulunabilir. Anne ve baba bazı duygularını yemek yiyerek ifade ediyorsa, çocuk bunu örnek olarak algılar ve oda kendini bu şekilde ifade ediyor olabilir. Bu durumda çocuk gözlenmelidir. Gerçekten duygusal olarak mı yapıyor? Ya da gerçekten yeme bozukluğumu var. Bu durum düzelmezse ve gittikçe de artış gösteriyorsa mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.

 

Çocuklardaki yeme bozukluğu hangi yaşlarda görülür?

 

Çocuklardaki yeme bozukluğu hangi yaşlarda görülür

Yeme bozukluğuna en çok okul öncesi rastlanılır. Çocuk bebeklik döneminden sonra yeme alışkanlığını edinmeye başlar. Bebekler acıktıkça anne bebeği doyurur. Bebek sakinleşir huzursuzluğu giderilir. Bu şekilde bebeğin beslenme döngüsü oluşur. Bebeğin beslenme şekli bunun dışına çıkarsa ve hayatına psikolojik, duygusal bazı sorunlar da girerse çocukta yemeğe itiraz etme yani yememe veya sürekli yemek yeme gibi bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu dönem kesinlikle ihmal edilmemeli ve mutlaka gözlenmelidir. Aile çocuğa mutlaka yemek alışkanlığını kazandırmalıdırlar.

 

 

Yeme bozukluğunun önüne nasıl geçilir?

Yeme bozukluğunun önüne nasıl geçilir

 

Yeme alışkanlığı öncelikle aile içinde kazanılır. Sürekli olarak yemek ortamının huzurlu ve ilgi çekici sunumda olması gerekir. Böylelikle çocuk huzurlu bir masada, sevdiği yiyecekleri, sağlıklı bir şekilde yiyecektir ve itiraz etmeyecektir. Çocuğun yememek için çabaladığı yiyecekleri, sebzeleri sevdiği yiyecekler ile karıştırarak hatta süsleyerek sunabilirler. Bu şekilde ilgi çekici ve yaratıcı fikirlerle çocuk yemek yemeye ikna edilirse bir süre sonra yeme problemi kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Aksine bir savaş haline gelirse çocuk kendisini sadece bu şekilde ifade etme yolunu seçecektir. Anne ve babasının ilgisini çeker ve onları bu şekilde cezalandırır. Bu da çocuğu yeme bozukluğuna iter.

 

Anne ve babanın çocuğa çok fazla baskı uygulamaması, doyduğunu söylediğinde ise zorlamaması gerekir. Çocukla kesinlikle inatlaşmamak onu sadece acıktığında doyurmak daha uygun bir davranış olacaktır. Bir sonraki öğüne kadar acıkıp zorlamanıza gerek kalmadan yemek yiyecektir. Anne ve baba bu kurallara dikkat edecek olurlarsa çocukta oluşan yeme sorunu zamanla ortadan kalkacaktır.

Bu yazı 1744 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

7 adet yorum var.

 1. Yasin diyor ki:

  Çok ilgili olmakta yaramıyor bence pedegog kontrolunde ilerlemesi daha mantıklı olacaktır.Türkyede pedagog ve çocuk hiç bir zaman yan yana konulmuyor malesef.

 2. Selcan diyor ki:

  Zorlamamak en önemli esas.Çocuğu çeşit çeşit mamalarla boğana kadar besliyorlar.Yaşı artınca da sağlık problemleri gün yüzüne çıkıyor.

 3. Kaan diyor ki:

  eskiden az uçak geliyor bak diye kandırmadık yiğenleri 😀

 4. Elif diyor ki:

  Ben kızımı hiç zorlamadım, canı istemezse yemedi istemediği şeyleri tıkmadım hiç ağzına. Örneğin yumurtayı hiç sevmedi bende vermedim sadece her gün yapıp koydum önüne şimdi yumurtasız kahvaltı yapmaz 🙂

 5. Ayşe diyor ki:

  Çocuklar maalesef böyle sorunlar yaratabiliyorlar gerçekten.

 6. Ayhan diyor ki:

  Gerçekten bazen çocukları anlamak çok zor oluyor 🙂

 7. sefa diyor ki:

  Çocukla kesinlikle inatlaşmamak gerekir işte bu çok doğru çocukların kızması özel bir durum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun