Çocuk Bakıcısı Ararken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocuk Bakıcısı Ararken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Paylaş
 

Günümüzde kadınların iş hayatındaki yerinin büyüklüğü yadsınamaz. Hal böyle olunca hem kariyer hem çocuk yapıp kendini ispatlamış kadınlar aynı zamanda yeni bir iş kolunun da gelişmesine katkı sağlamıştır: çocuk bakıcılığı.

Bundan çok değil en fazla on yıl önce çocuk bakıcısı denince akla; ev hanımı olan genellikle orta yaşın üzerinde anneanne, babaanne, teyze gibi yakın akrabalar ve aile dostları gelirdi. Oysa gelişen dünyayla birlikte çocuk bakıcısı kavramı da gelişti ve yenilendi. Artık çocuk bakıcısı dendiğinde akla genç, dinamik, genellikle çocuk bakıcılığıyla ilgili okul okumuş ve kendini bu yönde geliştirmiş kişiler geliyor. Hatta kısa bir zaman ayırıp iş ilanlarına bakarsanız çok da ilan göreceğiniz kesin. İlanlarda bu saydığımız özelliklerin yanı sıra yabancı dil bilmesi, isteğe göre yatılı olması, çocukları sevmesi, güler yüzlü ve sabırlı olması, referans verebilir olması gibi sayısı artabilecek çok fazla özellik de isteniyor.

Sürekli gelişen ve değişen dünyaya yetişmek mümkün değil ama en azından birkaç adım da olsa yakınından takip etmek için aileler artık çocuklarının okul çağına gelmeden pek çok yönden gelişmesini istiyor. Bu nedenle de çocuklarının bir takım günlük hayata uyarlanacak davranışlarının gelişmesini, kendine güvenin temellerinin atılmasını, yine günlük hatta kullanılacak başlangıç düzeyinde dilin öğrenmesini istiyor. Bunun için yabancı çocuk bakıcısı seçen aileler de bulunuyor.

Ailelerin bu sayılanları yapması çocuklarının geleceği için atılan güzel adımlar. Peki bunların yanında bir şey daha var ki, ailelerin çocuk bakıcısı olarak işe aldıkları kişilerde mutlaka olması gereken şartların başında geliyor; bu da sağlık. Evet önceden pek de dikkat edilmeyen ama düşünüldüğünde çok önemli hatta olmazsa olmaz kriterlerin başında gelen bir özellik. Yaygın olarak kurumsal şirketlerde işe başlama evrakları arasında olan ama aslında çok da nerden alındığı tam teşekküllü olup olmadığına bakılmadan sadece prosedür olarak alınması gereken bir evrak sağlık raporu.

Çocuk bakıcılığı işine bakarsak; çocuklarla tümgün temas içinde olan, saatlerce aynı ortamda zaman geçiren çocuk bakıcılarının da sağlıklı olması çok önemli ve gerekli değil mi? Eğer çocuk bakıcısı arıyorsanız ya hastaneden sağlık raporu almış olmasına özen göstermeli ya da istihdam büroları aracılığıyla temin edecekseniz bu bürolar arasında sağlık raporu temini sağlayanları tercih etmeniz doğru olacaktır.

Bu yazı 919 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun