Cilt Kanseri Nedir ? Nasıl Anlaşılır ?

cilt kanseri nedir nasıl anlaşılır
Paylaş
 

         Cilt kanserinin rastalanma oranı her geçen gün artmaktadır. Tek kurtuluş yöntemi erken teşhiş ve erken tedaviye başlamakdır.

         Cilt kanseri genelde güneşe bağlı hasarlar sonucu ortaya çıkmakdadır. Cild kanserinin belli bir noktada çıkması beklenmemektedir. Vucudumuzun herhangi bir yerinde belirtisi olabilir. Bu yüzden vucudunuzu tanımanız gerekmektedir. Genelde güneş vuran yerlerde görünmektedir. Kol, yüz boyun, bacaklar vb.

         Cilt kanserinin en büyük belirtisi yeni çıkmakta olan siyah renkli benler ve çiller denilebilir. Bunun gibi bir oluşumun farkına vardığınız an ilk önce aile doktorunuza daha sonra dematoloğa başvurunuz. Şuan belli başlı üç çeşit cilt kanseri vardır. Banzai hücreli karsinom, maling melanom, skuamöz hücreli olmak üzere.

         Cilt kanseri genelde belli başlı başlı deri tiplerinde daha fazla görünmektedir. Beyaz tenli sarı ve ya açık saçlı, açık renkli kişilerde görülür. Bahsettiğimiz türlerden en yaygın olan kanser türü maling melanomdur. Kalıtılsal olabilmektedir. Çekirdek ailesinde melanom olanlar kesinlikle senelik kontrole gitmelilerdir. Bu kanserin cinsiyetler arasında farklılığı yoktur.

         Cilt kanserinin en kötü özelliklerinden biri ise ilk çıktıkları bölgede tekrar nükse edebilmesidir. Nükseleme şekli daha etkili bir şekilde olabilir. Ve yayılma organlara sıçrama riski taşıyabilir. Bu yüzden başarılı bir tedaviden sonra mutlaka 4-12 ay aralığında tekrarlanan kontrole gitmesi gerekmektedir.

Bu yazı 1342 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

5 adet yorum var.

 1. nuri diyor ki:

  özellikle Bilinçsiz güneşlenme cilt kanserine davetiye cıkartıyor. Gerçekten de dikkatli olmamız lazım…

 2. Dilara diyor ki:

  Çok aşırı kullanılan makyaj malzemeleri sağlıksız cilt bakım ürünleri ve kalitesiz güneş yağını sürdükten sonra yaz ayındaki güneşin altında güneşlenmek, Çilt kanserinin başlıca nedenlerindendir.

 3. Cemil diyor ki:

  Gerçekten tespiti zor oluyor

 4. hande diyor ki:

  cildimizdeki anormal lekeler ve buyumekte olan yaraları mutlaka doktora göstermeliyiz. Büyük bir cilt kanserinin başlangıcı olabilir.

 5. yasin diyor ki:

  cilt bakımı çok önemlidi. cildimizde çıkan lekelere çok dikkat etmeli ve hemen cilt bakım uzmanına danışmalıyız. Kötü bir hastalığın habercisi olabilir.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun