Boyun Fıtığının Oluşma Nedenleri

Boyun Fıtığının Oluşma Nedenleri
Paylaş
 

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun omurları arasında bulunmakta olan kıkırdak yapının omurilik kanalına doğru yaptığı yer değiştirme sonucu boyun fıtığı oluşur.

Boyun Fıtığının Oluşma Nedenleri?

Bazı çalışma koşulları boyun fıtığı olasılığını artırırken ev hanımları da bu risk kapsamında olanlar içinde yer alır. Bunun sebebi zor ve uğraştırıcı yemeklerin yapılması, temizlik, ağır alışveriş poşetlerinin taşınması gibi durumlarda ani yapılan hareketler ya da aynı pozisyonda sürekli kalmak etkilidir. Bilgisayar başında çalışanlarda gene bu risk kapsamında olan kişiler arasına girer.

Bunların yanı sıra ısınma hareketleri yapılmadan spora başlama da fıtık oluşumunu destekler. Trafik kazaları sonucunda da sıklıkla karşılaşılır.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığı genel olarak boyun tutulması ile kendini gösterir. Fakat her boyun tutulması fıtığın habercisi değildir. İleri düzeyde boyun fıtığı durumlarda el ve kolda güçsüzleşme durumu ile karşılaşmanız mümkün. Bu alanlarda karıncalanmanın yanı sıra güç kaybı da yaşanır. Ağrılar orta ve şiddetli olarak değişken olabilir.

Boyun fıtığı sinsi ilerleyebilen bir hastalıktır. Bu anlamda ağır yük taşıyanlar, sürekli bilgisayar başında zaman geçirenler özellikle risk altında olanlardır. Ani yapılan hareketlerde fıtığı oluşturabilir. Bunun yanı sıra ilk zamanlar bir şey hissetmediğiniz durumun sonucunda aniden kilitleneme ve şiddetli ağrı ile karşılaşabilirsiniz.

Sadece el ve kolda değil sırtta, omuz da ve de belde de ağrılar görülebilir. Bu ağrılar oldukça şiddetli ve sancılıdır.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Boyun fıtığı hastalığı olanlar kadar olmayanlarında dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Boyun fıtığı sinsi ilerleyebildiğinden günlük yaşamdaki hareketlerinize ve yaşam koşulunuza göre değişiklik yaparak bu hastalığa yakalanmaktan kurtulur ya da daha az sancılı bir dönem geçirebilirsiniz.

Boyun kaslarınız ne kadar güçlü olursa o kadar az bu hastalığa yakalanırsınız. Bu sebeple boyun kaslarını güçlendirebilecek olan egzersizleri düzenli olarak yapma fıtığı olan ya da olmayanlar içinde önem arz eder.

Sürekli sabit pozisyonda kalmayıp arada duruş pozisyonu değiştirmek gibi küçük önlemlerde alabilirsiniz. Yürüyüş yapmak bu rahatsızlık için tavsiye ediliyor. Fakat yürüyüş yaparken dikkat etmeniz gereken boyna yük vermeden dik yürümektir.

Bu yazı 1547 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

8 adet yorum var.

 1. Oktay diyor ki:

  Bu konuda riskli işleri yapanlar çok dikkatli olmalılar bence.

 2. Emre diyor ki:

  Açıkcası boyun fıtığından korkuyorum bilgisayar başında saatlece vakit geçiyorum dikkat etmeye çalışıyorum. Bu yüzden ortopedik bilgisayar sandalyesi aldım. Bilgisayar başında uzun vakit geçirenlere tavsiyem ortopedik sandalye kullanın.

 3. selim diyor ki:

  bilgisayar başında çok sık vakit geçiriyorum ama inş bize bişey olmaz

 4. best54 diyor ki:

  olduktan sonra çözüm önerisi hakkında çok bilgi verilmemiş olan bunu nasıl tedavi yolu ile çaresine bakacak.

 5. Selçuk diyor ki:

  Aslında benzer belirtiler yaşıyorum ve de şüpheleniyorum boyun fıtığı mıyım diye. Bu hafta doktor kontrolüne gidiyorum inş. yoktur bir şey.

 6. Hamza diyor ki:

  9 Saat uyuyorum kalan saatler bilgisayar başındayım. İleride çok sıkıntı çekiceğim kesin

 7. ilhan diyor ki:

  sosyal hayatı çok etkileyen kötü bir rahatsızlık. Özellikle günboyu bilgisayar başında olanlar dikkat etmeli.

 8. ufuk diyor ki:

  bizim gibi bilgisayar başında çok saatler geçiren insanlar için de geçerli bu durum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun