Böbrek Büyümesi Nedir?

Böbrek Büyümesi Nedir
Paylaş
 

Böbrek büyümesi diğer adı ile böbrek genişlemesi yaklaşık 300 kişiden birinde görülen bir durumdur. Fakat bu genişlemenin iki böbrekte olması daha az rastlanır. Hamilelerde gebeliğin son zamanlarına doğruda bu tür durumlar yaşanır. Hatta anne karnındaki bebeklerde de gözlenir.

Böbrek kanda bulunan atık maddelerin atılması işlevini yerine getirirken bu maddeleri üreye çevirir. Böbrekte birikim oluşarak şişlik ve daha sonra genişleme meydana gelir. Tıpta adı hidronefroz olarak bilinen bu rahatsızlık böbrekte idrar birikmesi olarak tanımlanabilir.

 

Böbrek Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Böbrek büyümesinde görülen belirtilerin başında sırt ağrısı ve kaşıntı gelir. Sırtta ağrının oluşma sebebi büyüme sonucu dokulara verilen baskı sonucunda gelişir. Kaşıntı ise böbreğin tam olarak işlevini yerine getirmeyerek kanda bulunan atıkları fitreden geçirememesi sebebiyle meydana gelir.

Bunların dışında yüksek tansiyon, yorgunluk, kilo kaybı, ateş, karında şişlik, kramplar, bulantı ve hatta kusmalarda görülebilir. Ayrıca bu rahatsızlığın olduğu hastalarda idrara çıkma düzenleri değişerek, idrarlarında renk değişimleri de yaşanır.

 

Böbrek Büyümesinin Nedenleri

Böbrek büyümesinin sebebi idrarın keseye ulaşımına engel olacak bir şeyle karşılaşması olarak söylenebilir. Bu engel böbrekte oluşan taş ya da tümör olabilir.

 

Böbrek Büyümesi Teşhisi

Böbrek büyümesi teşhisi idrar tahlilli, MRI, ürografi, ültrason, sistoskopi gibi tahlil ve görüntüler ile saptanır. Teşhisin konulması sonucunda ise tedaviye başlanır.

 

Böbrek Büyümesinin Tedavisi

Böbrek büyümesi teşhisi konulmuş olan hastanın bu büyümeye yol açan tıkanıklığın giderilmesi ile ilgili tedavilere başlanır. Genellikle tek böbrekte görülen büyüme iki böbrekte olanlara göre daha az risk taşır. Nitekim böbrekte biriken idrarın yön değiştirmesi de oldukça sakıncalı bir durumdur. Bu anlamda bu tür rahatsızlığı olan kişilerin tedavilerine acil olarak başlanması gerekir.

Tıkanıklığın giderilmesi sonucunda böbrekler işlevine devam eder ve hasta günlük hayatına da dönebilir. Fakat büyümenin sonucunda geç kalınmış tedavi sonrası böbrekte oluşan hasar sebebi ile alınma riski ile de karşılaşılabilinir.

Tek böbrekte gelişen büyümeler iki böbrekte gelişen büyümeye göre daha az risk taşısa da tamamen risksiz olmadığından bu durumda da acil önlem alınması gerekir.

Bu yazı 979 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun