Bel Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Bel Tutulmasına Ne İyi Gelir
Paylaş
 

Herhangi bir yerden özellikle yatak ve arabadan kalkarken vücudumuz iki büklüm olur ve öyle kalakalırız. Halk arasında bu rahatsızlığa bel tutulması denir. Tutulmanın verdiği rahatsızlık ile diğer organlarda etkilenmektedir. Dolayısıyla kişi tedavi için mutlaka doktora başvurmalıdır. Şu unutulmamalıdır ki tedavide ameliyat seçeneği en son çare olarak uygulanmalıdır. Bel tutulmasına ne iyi gelir? sorusunun cevabından önce kısaca nedenlerinden bahsedelim.

Bel Tutulmasının Nedenleri

 • Kemiklerde kireçlenme
 • Bel fıtığı
 • Kalça sinirlerindeki ağrı
 • Stres
 • Uzun süre oturmak veya araba kullanmak
 • Ağır yük taşımak ( çanta, kalın cüzdan gibi)
 • Bayanlar için yüksek topuk ayakkabı kullanmak
 • Yanlış oturma düzeni, kamburlaşma
 • Bel ve sırt bölgesinin soğuğa maruz kalması
 • Ani ve ters hareket etmek

 

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Belinizi Sıcak Tutun

Belinizin ısısını yüksek tutmak en iyi yollardan birisidir. Sıcak su torbasını havluya sararak belinize uygulayın. Sıcak su torbası belinizin ısısını sabitleyecek, havlu ise belinizin nemini alacaktır. Bu yöntem oldukça etkili bir yöntemdir.

 

Stresten Uzaklaşma

Stres, bastırılmış duygular gibi durumlar vücut gerginliğine, bu da sinirlerin yıpranmasına ve kasların oksijenden yoksun kalması sonucunda ani tutulmalara yol açmaktadır. Bu nedenle olumsuz düşüncelerden, stresten, takıntılardan uzaklaşmak önemlidir. Bu durumlardan uzaklaşmak için tatile çıkılabilir, hobilerinize daha fazla akit geçirebilirsiniz, sizi mutlu edebilecek durum ve ortamlara yönelmek olabilir. Eğer bu öneriler faydalı olmuyor ise psikolog yardımı alabilirsiniz.

 

Egzersiz Yapmak

Bel tutulması için doktor önerilerinden birisi de sırt kaslarını güçlendirecek egzersizler yapmaktır. Bu önerilerin içerisinden en iyi egzersiz sırt üstü yüzmektir. Bununla birlikte doktorlar esnetme, kuvvetlendirme ve gerdirme egzersizleri yapmanız gerektiğini söylemektedir.

 

Ani Hareketlerden Kaçının

Bel kaslarını olumsuz etkileyecek ani hareketlerden kaçının. Özellikle de ani yere eğilme, sağa sola dönme, yüksek bir yere uzanmaya çalışma, oturur durumdan hızla kalkma gibi ani hareketler olumsuz yönde etkileyen ve bel tutulmasını tetikleyen hareketlerdir. Bunları yaparken dikkat etmek gerekir. Örneğin eğilmek yerinde çömelmek, yukarı uzanmak yerine bir şey üzerine çıkmak gibi uygulamalar bel tutulma riskini azaltır.

 

Otururken dik şekilde ve sert sandalye oturmak bel tutulmasını geçirmede etkilidir. Sert yatakta uyumak, yüzüstü yatışlardan vazgeçmek, sırtüstü yatarken de dizlerinizin altına yastık koyarak yatmak, yan yatma pozisyonunda diz ve kalça kısımdan bükerek yatmak faydalıdır.

 

İlaç Kullanmak

Kas gevşetici ve iltihap söktürücü ilaçları doktor önerisi ile alarak kullanmak iyi gelecektir. Bel tutulmasına ne iyi gelir sorusunun cevabı olarak ilk akla gelen ilaç almak olmamalıdır.

 

Epidural Enjeksiyonlar

Doktorun omurgaya doğrudan ilaç enjekte ederek buradaki iltihabı yok etmesini sağlamak, hızlı şekilde iyileşme gösterecektir.

 

Akupunktur

Archives of İnternal Medicine dergisinden yayınlanan bilgiye göre akupunktur uygulaması bel tutulması için etkili bir yoldur. Akupunktur, vücudun basınç noktalarına ince iğneleri sokarak uygulanan bir yöntemdir. İlaç tedavisi veya diğer yöntemlere göre daha etkili bir yoldur.

 

Ameliyat

Belirtilen yöntemlerin sonuçsuz kalması ile en son çare olarak görülmelidir. Ameliyat, sinirlerde iltihaplanma, omurga eğilmesi veya sinirlerdeki boşlukların azalması olduğunda yapılır.

 

Yukarıda bel tutulmasına ne iyi gelir ve ayrıca ara ara bel ağrısına ne iyi gelir veya nasıl engellenir konularına değindik. inşallah sizlere yardımcı olmuşuzdur. Şunu unutmayın tekrar bahsediyorum önemli olduğu için be tutulması diğer organları etkilediği için özellikle uzun süre bel tutulması oluyorsa başka rahatsızlıklara yol açmadan doktora başvurmanızı öneririz.

Not: Verilen bilgileri hamile bayanlar uygulamadan önce mutlaka doktora danışsın. Anne adayları için uygun olmayan veya rahatsızlık verebilecek durumlar olabilir.

Bu yazı 1996 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

5 adet yorum var.

 1. Ertuğurul diyor ki:

  Bir kaç gündür bel tutulması yaşıyorum gerçekten çok işine yaradı gerçekten sayenizde azaldı çok teşekkür ederim.

 2. Esra diyor ki:

  Bana bazen oluyor ama hiç bir şey kar etmiyor o zaman. Çok kötü oluyor 🙁

 3. Umut Küçük diyor ki:

  Sanırım uzun süre bilgisayar kullanma kaynaklı oluyor. Çok fazla bel tutulması yaşıyorum. Tavsiyeler için teşekkürler.

 4. best54 diyor ki:

  sık sık karşılaşıyoruz bu durumlarla detaylar hakkında bilgilenmek güzel birşey.

 5. Eren diyor ki:

  Ani hareketlerden kaçınmak lazım sonuçu çok kötü oluyor baş belası ağrıyor dönüşebiliyor.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun