Bebeklerin Zeka Gelişimi İçin Neler Yapılmalıdır?

bebek zeka gelişimi
Paylaş
 

Bebeklerin gelişmesinde dikkat edilmesi gerekenlerin en başında zeka gelişimi olmalıdır. Zeka gelişimi, bebeğin sonraki yaşlarda hayatına daha güzel devam edebilmesi için uygulanması ve üzerinde durulması gereken bir durumdur. Araştırmalar sonucu beyindeki sinir hücrelerinin uyarı almadaki yoğunluğu, zeka gelişimini olumlu etkilediği yönündedir. Bu aşamada özellikle zeka gelişimi için anne ve babaya büyük bir görev düşmektedir.

 

Bebekler için zeka gelişimini olumlu etkileyen faktörler nelerdir?

Bebeklerin zekası ilk doğduklarından itibaren boş bir kaset gibidir. Beş duyu organının algıladığı her şey onun hayatı için oldukça önemlidir. Bebeğin zeka gelişimi için doğru olan her şeyi gösterebilmek ve öğretebilmek özellikle anne – baba üzerine düşen görevler arasındadır. Bu yazımızın içeriğini bebeklerin zeka gelişimindeki olumlu etkiler nelerdir? Sorusunun cevabı olarak hazırladık, dilerseniz bunlara kısa kısa değinelim;

 

*Bebeklerde bakım

Bebekler, uyku ve beslenme ihtiyacı dışında kalan zamanını öğrenmeye ayırırlar. Bu evre aslında boşa giden bir zaman gibi görünse de bebeğin gördüğü, duyduğu, kokladığı v.b. gibi her hareketi ona bilgi ve tecrübe olarak geri dönmektedir. Bu aşamada anne – babanın bebeğine ilgili olması önemlidir.

 

 

*Bebekle Konuşma

Bebeğinizle sık sık konuşmaya çalışın. Onunla konuştuğunuzda zeka gelişimi artacaktır. Özellikle okuduklarınızı (kitap, gazete, dergi,…) sesli bir şekilde onun yanında okumanız oldukça önemlidir. Değişik kelimelerin kullanılması, bebeğin zeka gelişiminde olumlu bir etki bırakacaktır.

 

 

*Bebeğinizle Oyun Oynayın

Bebeklerin gelişme evresinde öğrenme alternatiflerinden biri de oyundur. Anne ve babanın özellikle, beslenme ve uyku vakitlerinden arta kalan zamanda bebeğiyle oyunlar oynaması çok önemlidir. Oyunlardan aldığı tecrübe, bebeğin gelişimine katkı sağlayacaktır.

 

 

*Oyuncak Seçerken Dikkat Edilmelidir

Bebeklerin gelişmesinde en etkili faktörlerden biri de oyuncaklardır. Oyuncakların, bebeğin zeka gelişimine etki edici olması içinde her oyuncağı almamak gerekir. Oyuncağın, bebeğin zekasına etki edecek biçimde düşündürücü ve yorum yapıcı bir özelliğe sahip olması oldukça önemlidir. Kısacası, bebeği eğitici oyuncak alınmalıdır.

 

Sonuç olarak, bebeğinizin zeka gelişmesinde anne – babanın üzerine düşen görevler birçoktur. Bunun için anne- babanın bebeğin zeka gelişimde olumlu etki yaratan faktörler üzerinde eğitim alması, bebeğin en güzel biçimde hayata hazırlanması açısından önemlidir.

Bu yazı 836 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

  1. ziya diyor ki:

    Oyuncak konusuna bende çok önem veriyorum,eğitici olmalı oyuncaklar…

  2. aleejhoan diyor ki:

    yapboz yaptırmalı, küçük yaşta herhangi bir dil öğretilmeli

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun