Bebeklerde Zeka Gelişimi İçin Hangi Oyuncaklarla Nasıl Oyunlar Oynamalıyız?

Bebeklerde Zeka Gelişimi İçin Hangi Oyuncaklarla Nasıl Oyunlar Oynamalıyız
Paylaş
 

Bebeklerle, doğru oyuncak seçimleriyle oynanan oyunlar, zeka gelişimlerini artırmakta. Önemli olan oyuncakların pahalı, gösterişli, gurup oluşturan oyuncaklar olması değil, anne babanın oyuncaklarla oyun oynarken, minicik bir oyuncakla bile neler yapılacağına dair yaratıcılığın ön planda olması. Unutmayın! bebek bir rasathane gibi gözlem yapar, hal ve hareketleri konuşmaları, süzer anladığını kaydederek öğrenir.

Bebeğin zeka gelişimi için oyuncak seçimi

Bebekte ilk aylar genelde anne kucağında ve uyuyarak geçer, bebek oyuncaklarla üçüncü dördüncü aydan sonra tanışır, ilk etap da göz takibi, dokunsal aktiviteler, elle kavrama, gibi motor gelişiminde etkili olacak çıngırak tarzı oyuncaklar alınabilir.

Beş ve altıncı aylarından sonra üst üste koyma kabiliyetleri gelişmeye başlar, bu dönemde üst üste koyulan oyuncaklar, mutfak gereçleri( tencere kapak gibi) puzzle’larla bebekle birlikte oynanmaya başlanabilir. Unutmayın bebeğin bir sürü oyuncağı olması önemli değil tam aksine az oyuncakla yaratıcılık, zeka düzeyinde daha çok etkiye sahip.

8.aydan sonra aile resimlerine bakabilir, “bu anne, bu baba gibi” tekrarlarla beyindeki algının gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

 Bebeğime nasıl oyun kurmalıyım?

Yaratıcılığı ile ön plana çıkan oyunlar ön planda olmalı. El yeteneğinin gelişmesini sağlamak amacı ile iç içe koyulan, takıp çıkarılan, çekip bırakılan oyuncaklarla oyun 8. aydan sonra bebeğinizin hoşuna gitmesinin yanında, zeka gelişimine de olumlu katkılar sağlayacaktır.

Televizyon ilk iki yaşta kesinlikle izletilmemeli, onu yerine televizyonun kapalı olduğu bir oda da bebeğinizle oyunlar oynayabilir, oyun oynarken ona da fikrini sarabilir, sonrasında cevabı yine siz verebilirsiniz, bu bebeğin algısını kuvvetlendirir.

Küçücük birkaç kutu ile bile yaratıcılığınızı kullanarak inanılmaz oyunlar kurabilirsiniz. Zamanla bu oyunlara bebeğinizin inanılmaz katkısını görecek doğru yolda olduğunuzu anlayacaksınız.

Kısacası bebeğinizle ebeveyn gibi değil iki üç yaş büyük bir abla gibi sıkılmadan ve istekli oyunlar oynamanın, zeka düzeyinin gelişmesinde etkili olduğunu bilmeli ve ona göre davranmalısınız.

Bu yazı 753 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. best54 diyor ki:

    çok önemli bir konu çok etkisi olduğunu ben yaşayarak gördüm.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun