Bebeklerde Reflü ve Tedavisi

Bebeklerde Reflü ve Tedavisi
Paylaş
 

Genellikle bebekler yedirildikten sonra veya süt içtikten sonra midelerine aldıkları besinleri tekrardan çıkarmaktalar. Halk arasında bu duruma yediğinin fazlasını çıkardı denilse de bu bazen sadece bir fazlasını çıkardı durumu olamayabiliyor. Kimi bebeklerde bu durum az olur bazı bebeklerde ise oldukça sık ve aşırı olmaktadır, aşırı kusması olan bebeklerdeki bu duruma reflü denmektedir. Besinlerin mideden yemek borusuna ve oradan tekrar ağız içine gelmesi durumuna reflü denmektedir. Bir çok kişi de reflü söz konusudur fakat çoğu kez bu durum anlaşılmaz.

 

Yediğini çıkarma durumu çoğu bebekte olur fakat bu durum daha da sıklaştığı zaman ebeveynler hemen doktora büyük bir panikle giderler. Fakat çoğunlukla bu durumda ülser veya bağırsak tıkanıklığından veya süt alerjisinden şüphelenilir. Çoğunlukla çocuklarda ve bebeklerde anatomik sebep yatmamaktadır ve aslında çoğu kez bu gastrointestinal sistemlerinin tam olarak gelişmemiş olmasından kaynaklanmaktadır.

 

 

Çoğu kez reflü sağlıklı ve normal çocuklarda ve bebeklerde görülmektedir. Ancak gelişimsel anomalisi veya psikolojik sorunları olan çocuklarda reflü oldukça daha ciddi bir durum teşkil etmektedir. Ciddi boyutta reflüsü olan çocuklarda reflü çocuğun hem akciğer enfeksiyonuna hem de gelişiminin engellenmesine neden olmaktadır.

 

Genellikle reflü tanısını çocuklarda ve bebeklerde koymak çok zor bir durumdur çünkü onlar bu durumu tam olarak anlatamıyorlar.

 

Reflü belirtileri:

   -Kusmaların sık ve tekrarlayıcı olması

   -Karın ağrısı veya gaz, göğüste yanma

 

Bunlar sık görülen belirtiler. Bunların yanı sıra ise daha az görülen bebeklerde reflü belirtileri şunlardır:

 

-Karın ağrıları

-Gaz çıkarma sıklaşması

-Gelişim yavaşlığı

-Uyku bozukluğu

-Akciğer enfeksiyonu

 

Genellikle reflü bebeklerde kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Çoğunlukla reflü rahatsızlığında yapılan tedaviler reflüyü iyileştirmez fakat olumsuz şikâyetleri gidermektedir.6. ayından desteksiz olarak oturmaya başlayan bebeklerde reflü belirtileri azalmaktadır ve 12. ayından sonra ise yürümeye başladıklarından dolayı reflü kendiliğinden geçecektir.

Bu yazı 657 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Yasemin diyor ki:

    Bebeklerde reflü çok sık görülen bir hastalık. Büyükler zor dayanırken onlar nasıl da zorlanıyordur. Benim bebeğimde olmadı ama çevremdeki 3 kişinin bebeğinde vardı 🙁

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun