Bebeklerde Gece Uykusu

Bebeklerde Gece Uykusu
Paylaş
 

Bebeğinize gece uykusunu öğretmek hem ebeveynler için hem de bebek için çok önemlidir. Gece ve gündüzü ayırt edebilen bebek, gece uykusunu düzenli olarak aldığında daha sağlıklı büyüyecek ve beyin gelişimi hızlanacaktır.

Bebeğime gece uykusunu öğretmeye ne zaman başlayabilirim ? 

Bebeklerin 3 aylık olduklarında ünlü yazar Harvey Karp’ın dediği gibi ‘Kayıp Trimester”ı sona eriyor. Nedir bu kayıp trimester? Bebeğin sebepsiz yere ağlamalarıdır. Bebek 3 aylık süreyi doldurduğunda dünyaya alışıyor ve artık sebepsiz ağlamalara bir son veriyor. İşte tam bu zamanda bebeğe gece uykusunu öğretebilirsiniz.

Bebeğimi gece uyumaya nasıl alıştıracağım?

Öncelikle kendi tecrübelerime dayanarak sizlere bir kaç öneri sunacağım. Bebek gece boyunca her acıktığında ağlayarak
uyanacaktır. Emzirme ya da mamayla besleme sırasında ışıklar mutlaka kapalı olmalıdır. Çok hafif loş bir ışık da bırakabilirsiniz. Bebeğin gündüz olmadığını anlaması için mutlaka karanlıkla tanışması gerekiyor. Ayrıca bebekle aynı yatakta da yatmamalısınız. Beşiğine alışıp rahat uyuyabilmesi için sadece acıktığında beslemek için yanınıza almalısınız.

Bebeğin geceye alışması için en önemli unsurlardan biri de sessizliktir. Bebek gece uykusuna daldığı andan itibaren eviniz tamamen sessiz olmalıdır. Tabi bebeğin gece sessizlik olduğunu anlayabilmesi için de gündüz o uyurken bile çok hafif bir sesle müzik açabilirsiniz. Amaç gündüzleri tam sessizlik olmadığını öğrenmesi. Bebeğinizin gece tam randımanıyla uyuması için gündüz uyku saatlerine dikkat etmelisiniz. Gün içinde 4-5 saatini uykuda geçiren bir bebek gece asla uyumaz, bunu unutmayın. Bebeğinizin uyku rutini hastalıkta, diş çıkarmada ya da bazı özel durumlarda değişebilir. Korkmayın. Gece uykusuna alışmış bir bebek süreç bittiğinde eski düzenine kolaylıkla geri dönecektir.

Bu yazı 973 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. elif diyor ki:

    gece uykusu uyumak istiyorsak bebeğimize gece uykusunu öğretmeliyiz:) faydalı bilgiler sunmuşsunuz.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun