Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nedenleri ve Tedavisi
Paylaş
 

Soğuk algınlığında, grip de, mevsim değişimlerinde,bebeklerde burun tıkanıklığı çok görülür, bebeğin burun temizliği zor ve meşakkatlidir, ancak bebek içinde çok önemlidir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Bebeğin Burnunu Açmak Neden Önemli?

Bebeğin burnunun içindeki hava yolları büyüklerinkine nazaran daha dardır, bu nedenle küçük bir akıntı bile burnu tıkayarak sorun çıkarabilir, bebekler ilk 3 -4 ay sadece burun yolu ile nefes alır. Bebek burnunun açık olması, anneyi rahat emmesi, orta kulağın havalanmasının normal olması, akciğerdeki solunum temposunun düşmemesi, burundan giren havanın nemlendirilerek ısıtılması demektir, burundan nefes alamazsa akciğerden orta kulağa kadar ciddi sıkıntılar çıkar.

Bebeklerin büyükler gibi sümkürme şansı yoktur, sümkürme 2 yaştan sonra öğrenilen bir eylemdir. Bebekler sümkürmeyi anne babadan veya büyük kardeşten öğrenir. Burnundan rahat bir şekilde nefes alan bebek sağlıklı bir bebektir denilebilir.

 

Bebeğin Rahat Nefes Aldığını Nasıl Anlayabilirsiniz?

Burun deliklerinin ön kısmına küçücük pamuk parçası veya incecik yırtılmış peçete tutabilirsiniz, eğer pamuk havalanıyor ise burnu açık demektir.

 

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Tedavisi

 

Bebeğin Burnu Nasıl Temizlenir?

Bebeğin burnunu açmada en kolay yol banyo yaptırmaktır. Banyoda bebeğin ağlaması, buruna su kaçması gibi nedenlerle sulanan mukus sivriltilmiş peçete ile kolayca temizlenir.

Bunun dışında buruna serum fizyolojik akıtılarak burun aspiratörü ile temizlenir.

Anneler, serum fizyolojiği damlatabilir veya enjektöre belli miktarda çekip buruna akıtabilirsiniz.

 

Burun Aspiratörü Nedir?

Bebeğin burnuna tuzlu su veya serum fizyolojik akıttıktan sonra aspiratörün uç kısmı bebeğin burnuna zarar vermeyecek şekilde buruna sokulur, diğer kısmı da yetişkinin ağzında olması gerek, yetişkin fazla güçlü olmadan fizyolojikle sulandırılmış mukusu çeker.

Bir diğer temizleme aracı ise vakumlu burun pompasıdır, bebekler bunu fazla sevmedikleri için anneler kullanmayı tercih etmezler. Her iki burun temizleme aletinin de çok sık kullanılmaması gerek, sık kullanıldığı takdirde bebek burun temizliğinden tiksinir ve burnunda tahriş görülür.

 

Burun Tıkanıklığının Açtığı Sorunlar Nelerdir?

Burun açılamazsa veya kronik bir tıkanıklık varsa, orta kulakta iltihap kaçınılmaz olur, bunun yanında akciğerdeki kapasite düşüklüğü nedeni ile solunum yolu enfeksiyonlarına yatkınlık, hatta yüz ve çene gelişmesinde bozulma, daha ileri dönemlerde kalp ve akciğer sorunları görülür.

Bu yazı 660 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun