Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Ayak Sağlığı Nasıl Korunmalıdır?

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır Ayak Sağlığı Nasıl Korunmalıdır
Paylaş
 

Güzelliğin, kişisel bakımın ya da vücut sağlığının bir bütün olduğunun farkında olan her kadın ve erkek, ayak bakımını da göz ardı etmemektedir. Gün boyu çorap ve ayakkabı içinde kalan ayaklarımıza akşam uygulayacağımız kişisel bakım, geleceğe yatırım yapmak demektir.

 

Pürüzsüz, güzel görünümlü ve bir o kadar da sağlıklı ayaklara sahip olmak aslında kolaydır.

 

Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Ayak Sağlığını Korumak için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Doğru ayakkabı seçerek işe başlanmalıdır.

Ayak bakımında ilk doğru adım, ayak sağlığına uygun bir ayakkabının seçimidir. Ayakkabı seçimi ortopedik, aynı zamanda da kişinin ayak yapısına uygun formda ve modelde olmalıdır. Gün içinde sürekli yüksek topuklu ayakkabılarla dolaşmak hem omurga sağlığını hem de ayak güzelliğini tehdit etmektedir. Çok sıkı ayakkabılar ayaklarda deformasyona da sebebiyet verebilmektedir.

 

 

Çorap Seçimi de Önemli

Ayakkabılar içinde sentetik ve hava geçirmeyen çoraplar içinde ayak sağlığı tehdit altında kalmaktadır. Yaz aylarında sentetik çoraplar, ayağı terleten ayakkabı ve çoraplar, mantar oluşumuna semin hazırlamaktadır. Organik kumaştan ya da pamuk, kaliteli çoraplar tercih edilmeli, çorap kalınlığı mevsime uygun olmalıdır.

 

 

Tırnaklara Özenle Bakılmalıdır

Ayak sağlığını koruyan tırnaklar, düzenli olarak kesilerek törpülenmelidir. Tırnakların çok uzatılması, ayakkabı içinde ayaklarınızda yaralanmalara yol açacaktır. Bu sebeple ayak tırnakları ihmal edilmemeli, koruyucu tırnak jilaları uygulanmalı, tırnaklarda meydana gelen sararmalara karşı gerekirse uzman yardımı da alınmalıdır.

 

 

Temizlik Şart

Ayaklar, her akşam ılık su ile yıkanmalıdır. Yaz aylarında ayaklar dışarıdan dönüldüğünde soğuk su kompleksi yapılarak rahatlatılabilir. Ayaklar, yıkandıktan sonra ayak havluları ile mutlaka kurulanarak, mantar oluşumu riski önlenmelidir.

 

 

Ayak Topuğuna Bakın Yapılmalıdır

Ayak topuğu düzenli şekilde uygulanan bakım kremleriyle korunmalıdır. Topuklar, ayaklarda oldukça hassastır ve özellikle kış aylarında çatlama ve dökülmelere yol açabilmektedir. Topuk taşı da banyo sırasında düzenli aralıklarla uygulanmalı ancak kesinlikle abartılı kullanılarak, topuklar yaralanmamalıdır.

 

 

Nemlendirici ve Koku Önleyici Kremler

Ayak kokusunu önlemek amacıyla uygun ayakkabı ve çorap seçilmeli, bunun yanında yaz aylarında koku önleyici bakım kremleri de kullanılmalıdır. Ayak temizliğinin ardından kış aylarında ayaklar için nemlendirici bakım kremleri de uygulanabilir.

Bu yazı 811 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. best54 diyor ki:

    ayak bakımı bence önemli eskiler boşuna dememiş başını diktut ayağını serin diye.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun