Aşil Tendonu ve Kopmalar

Man Helping Female Athlete
Paylaş
 

           Aşil Tendonu insanların yürümesini ağlayan ve Baldır bölgesini güçlü tutan bir sistemdir. Özellikle Baldır arka kısmından topuğa kadar uzanan ve buradaki eklemleri düzenleyen bir özelliği vardır. Aşırı zorlamalar, Futbolcularda Baldır kısmının ters basma sonucunda dönmesi gibi nedenlere bağlı olarak Tendon kısmı kopabilir. Baldır yani kalça kısmının fazla zorlanmaması gerekir.

 

           Aşırı zorlamalarda Kalça arkasında bulunan Lifler daha fazla dayanamaz. Bu nedenle ciddi hasarlar meydana gelir. Tendon bölgesinin kopması sonucunda ayakta ağrılar başlar. Ağrıların başlamasının ardından tek yapılacak doktora başvurmak. Çünkü zorlanmalara karşı Lifler zedelenir. Bu zedelenmeler sonucunda ise yürüyememe gibi kötü  durumlara yol açar.

Aşil Tendonu ve kopma

 

           Aşil Tendonu Kopmalarında ayak bağlarında önemli hasarlar meydana gelir. Bu hasarlar sıradan yada basit hasarlar değildir. Zorlamalardan dolayı eklemlerde ağrılarda boy gösterir. Böyle ağrıların yaşanmasından sonra ise ayaklar sağa ve sola doğru kolay olarak hareket edemez. Artık ciddi bir eklem ağrısı sorunu yaşanıyor demektir. Bundan sonra yapılacak işlemlerden biri de ameliyat.

 

           Ameliyat işlemlerinde doktorlar öncelikle Çapraz bağların olduğu yerlerde müdahale etmek ister. Bu müdahale sırasında ayağın iç kısmında bulunan kemiklerin temizlenmesi ve onarılması büyük bir önem ister.

Bu yazı 1663 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

4 adet yorum var.

 1. Handan diyor ki:

  Bir kere başıma geldi,gerçekten zor bir durum..Oldukça uğraştırıcı

 2. emel diyor ki:

  hakikaten çok zorlayacı bir durum. Dikkat etmek lazım.

 3. aleejhoan diyor ki:

  futbol oynadığım dönemlerde başıma gelmişti, gerçekten ağrısı berbat.

 4. Sedat diyor ki:

  Bir arkadaşımın başına gelmişti.Çok ağrı vericiymiş.Öyle demişti.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun