Anne Sütü Yeterli Değilse Ne Yapılmalı

Anne Sütü Yeterli Değilse Ne Yapılmalı
Paylaş
 

Anne sütü bebek için en önemli besin kaynağıdır. Anne sütü alternatifi olmayan bir besin kaynağıdır. Bebeğin ilk 6 ay ihtiyaç duyduğu bütün vitamin ve mineraller anne sütünde bulunmaktadır. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek hayatı boyunca hastalıklar karşısında dirençli olmasını sağlar. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebek 6 aydan sonra günde 2 bardak kadar süte ihtiyaç duyar. Eğer annenin sütü az geliyorsa katı gıdaları gereğinden fazla vermek yerine devam sütleri tercih edilmelidir.

Anne sütü bu kadar değerliyken bebeğe yetersiz gelmeye başlarsa ne yapılabilir?

Emzirmeye başlamadan önce ılık şekerli bir bardak su ya da meyve suyu içmeleri tavsiye edilir. Sütü az olan annenin dengeli ve düzenli beslenmesi çok önemlidir. Protein açısından zengin süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi besinler annenin sütünü arttırmaya yardımcı olacaktır. Yeşil yapraklı sebze ve meyveler anne için çok değerli besinler olacaktır. Lif açısından zengin nohut, fasulye, mercimek gibi kuru bakliyatlar anne sütünü arttırmak için önemli besin kaynaklarıdır.

Anne sütünü arttırmak için tatlı gıdalara da ihtiyaç duyar. Ancak bunlar mümkün oldukça işlenmiş olmaktan uzak olmalıdır, doğal olmalıdır. Bu nedenle pekmez, ılık şekerli su, meyve suyu annenin bol bol tüketmesi gereken gıdalardır. Isırgan otu ekstreleri ile beslenmek de sütünü arttırması için anneye tavsiye edilebilir. Anne yediği gıdalara ve bu önerilere dikkat ederek sütünü arttırabilir.

Bu yazı 897 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

3 adet yorum var.

 1. teoman diyor ki:

  bence anne sütündne vazgeçilmemeli ancak bazı annelerde bu sorun oluyor bunun için seçilecek süt ve mama ürünlerini iyi biliyor olmamız gerekecek

 2. Çağrı diyor ki:

  Çok yararlı bir konu.Teşekkürler.

 3. ipek diyor ki:

  Anne sütü bebeğin belli zamana kadar gelişmesi için gerçekten çok büyük önem taşıyor.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun