Ağız Yarası Neden Olur?

Ağız Yarası Neden Olur
Paylaş
 

Ağız yaraları diğer bir ismi ile aft, araştırmalar sonucunda nedeni tam olarak tabir edilemeyen doku bozukluğudur. Kişiye acı veren ağız yarası, ağzın içinde dilde, dudaklarda, yanaklarda, diş etinde veya damakta ortaya çıkan beyaz, sarı ya da gri renkte ortaya çıkan yaralardır. Aynı anda ağızda 2 veya 3 adet görülebilir.

Ağız yaraları küçük yaştan itibaren hemen herkes de görülebilir. Ortalama 10 günde iyileşir ve sonrasında tekrarlayabilir. Nedenini tam olarak bilinmemekte diye söylemiştik ama ağız yarasının ortaya çıkmasında etkili birçok neden bulunmaktadır. Bunlar diş macunundan tutun yediğimiz yiyeceklere kadar uzanan etkenler vardır. Bu kişiden kişiye farklılık göstermektedir.  Ağız yarası kişiden kişiye bulaşmaz.

Ağız Yarası Neden Olur?

Sıcak yiyecek içecekler, cisimle ağız içini tahriş etme ve protez dişler ağız içinde yaralara sebep olmaktadır.

Ağız yarasını asitli içecek ve yiyecekler neden olabilir. Asitli içecek deyince ilk aklımıza gelen koladan farklı olarak portakal suyu veya diğer turunçgillerde ağız yarasına neden olmaktadır. Asit oranı yüksek olan sirke, tuzlu baharatlı yiyecekler, turşu veya çerez gibi yiyecekler de ağız yarasını tetikleyebilir. Ağız yarası olduğunuzda daha öncesinde ne yediğiniz veya içtiğinizi takip ederek size bir ipucu verebilir.

 

Yiyecek alerjisi olduğumuz bazı besinlerde ağız yarası olmasına neden olabilir. Genellikle süt, ceviz, fındık, balık, badem, limon ve tarçın gibi gıdalara olan alerjiler ağız yaralarını ortaya çıkarabilir.Alerji sonrası vücudun ağza histamin salgılanması ile hücre ve dokular zarar görür ve ağız yaralarına sebep olabilir.

Sigarayı bırakmak ya da sigara içmek de ağız yarasına neden olmaktadır. Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta bazı kimyasalların etkisi ile ağız yaraları oluşmaktadır. Ancak siz sigarayı bırakınca ağız yarası olacak diye sigarayı bırakmaktan vazgeçmeyin çünkü bu geçici bir durumdur. Yani sigaraya tekrar başlama nedeniniz olmasın. Ayrıca sigara içmekte aynı şekilde aft oluşumuna neden olur. Tütün, alkol gibi zararlı kimyasal içeren maddeler de ağız yaralarını tetikleyicidir.

 

Bazı diş macunları ya da gargara tarzı ağız hijyeni için kullanılan ürünlerde ağız yaralarını tetikleyici etkisi vardır. Her diş macunu veya hijyen ürünleri değil tabi ki içerisinde sodyum loril sülfat içeren ürünlerin ağızda koruyucu tabakayı etkilemesi ile dokunun yaralara karşı savunmasını azaltması ağız yaraları oluşabilmektedir.

Demir ve vitamin eksikliği ağız yaralarına neden olabilir. Özellikle de B12 vitamin eksikliği ağız yaralarının olmasında tetikleyicidir. Bunun gibi vitaminler vücutta cilt sağılığını desteklemek için de görev aldıklarından eksikliğinde ağız yaraları oluşabilir. Böyle bir durumdan şüphe ediyorsanız yapılan testler ve doktorunuzun teşhisi ile önüne geçebilirsiniz. Ayrıca burada en önemli faktör beslenmenizi gözden geçirerek daha iyi beslenmelisiniz.

 

 

Ergenlik döneminde veya bayanlarda adet döneminde yani vücudun hormonal dengesizliğin olduğu zamanlarda ağız yaraları çıkabilir.

 

Günlük yaşantımızda olur ya da olmaz ama endişeli düşünceler, mutsuzluklar, kaygılar, sıkıntılı olduğumuz zamanlar ve en önemlisi stres de aft oluşuma davetiye çıkarmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda ağız yaraları oluşumunun genetik faktöründe olduğu görülmüştür. Tek yumurta ikizlerinin onunun dokuz ikiz kardeşte de ağız yarası ortaya çıkmıştır. Ağız yarasından şikayetçi kişinin az da olsa ailesinden birinin de aft den şikayetçi olduğu ortaya çıkmıştır.

Eğer ağız yarası ilk defa oluyorsa, ağız yarası büyük ise, ağız içinde çok sayıda ağız yarası varsa, sık tekrarlıyorsa, aft ile birlikte ateş, ishal gibi belirtiler de varsa doktorunuza başvurmalısınız.

 

 

 

Bu yazı 2671 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

17 adet yorum var.

 1. okan diyor ki:

  Herkezde oluşan ama kimsenin dikkat etmediği bişey aft.Güzel bir konuya dikkat çekmişsiniz.

 2. best54 diyor ki:

  sık karşılaştığımız bir konu yukardaki her neden geçerli çok incelememe rağmen sebebini anlıyamadım.

  • admin diyor ki:

   • Sıcak yiyecek içecekler, cisimle ağız içini tahriş etme ve protez dişler
   • Asitli içecek ve yiyecekler
   • Yiyecek alerjisi olduğumuz bazı besinler
   • Sigarayı bırakmak ya da sigara içmek
   • Bazı diş macunları ya da gargara tarzı ağız hijyeni için kullanılan ürünler
   • Demir ve vitamin eksikliği
   • Bayanlarda adet döneminde
   • Endişeli düşünceler, mutsuzluklar, kaygılar, sıkıntılı duygular
   • Genetik faktör
   Yukarıda ki gibi belirttiğimiz nedenleri kısaca sıraladım. Tşkler

 3. Eren diyor ki:

  Daha çok kışın karşılaştığım bir sorun. Sıcak içeceklerden dolayı böyle sorun olacağını düşünmemiştim hiç. Çok fazla nescafe içiyorum.

 4. Ayça diyor ki:

  Bu aftlardan ben neler çektim neler… Şimdi bir kızım var onda da zaman zaman oluyor, çok üzülüyorum

 5. Hüseyin diyor ki:

  Sık sık asitli içecek tüketen birisi olarak asitli içeriklerin sebep olabileceğini doğruluyorum 🙂 Her zaman olmuyor bende ama bazı dönemler bi başladı mı geçmek bilmiyor.

 6. Serkan diyor ki:

  Bence biraz da kişisel yatkılık var. Mesela bende çok olur.

 7. Ceyda diyor ki:

  Benim iki aydır ağız yaram geçmedi nedense anlamadım gitti tedavileride denedim halbuki

 8. Furkan Küçük diyor ki:

  Aynı sıkıntı vardı bende nedenini araştırırken 20’lik dişlerden kaynaklanabileceğini öğrendim. Dikkat edilmesi gereken bir konu.

 9. hasan diyor ki:

  Bence sebebi stres diye düşünüyr her ne kadar bu konuda geride kalsakta bence paylaşımınız çok başarılı.

 10. Ayhan diyor ki:

  Bu aralar bu konudan çok muzdaribim. Ağzımda sürekli varlar.

 11. Serkan diyor ki:

  Ben olduğunda hep bekliyordum geçmesini. Artık bunları uygularım.

 12. selim diyor ki:

  ağzımda sık sık aft çıkıyor.kimse neden çıkar onuda açıklayamıyor sıkıntıdan diyorlar.kendimize dikkat etmemiz lazım

 13. Oktay diyor ki:

  Şu an bende de var. Bir okuyup deneyeyim bakalım.

 14. şafak diyor ki:

  yaz kış bisiklet kullanırım. bende kışın baş gösteren bir olaydır. muhtemelen soğuktan da kaynaklanıyor.

 15. Hamza diyor ki:

  Bende de çok sık oluyor her gün acısını çekiyorum.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun