Adet Öncesi Değişim ve Belirtiler

Adet Öncesi Değişim ve Belirtiler
Paylaş
 

Adet durumu tüm kadınlarda görülen bir olaydır. Adet belirtileri hangi yaşlarda görülür? Genel olarak 12-14 yaş arasında başlamaktadır. Fakat bu durum 8-10 yaşa kadar inebilmektedir. Adet esnasında vajinadan kanama meydana gelmektedir. Yaşanılan bu kanama yoğun olarak adet döneminin ilk 2 günü gerçekleşmektedir. Kanama durumunun ne kadar olacağı ise kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Bununla birlikte adet döngüsünün ne derece olduğu ve sancı durumu yine kişiden kişiye farklı durumlar gösterebilmektedir.

Adet belirtileri nasıl anlaşılır? öncesi salgılanan hormon seviyelerinin de değişkenlik göstermesi nedeniyle kadında duygu durumu dalgalanmaları da sık sık görülmektedir. Bunun yanında yine yaşanılan hormon değişikliklerine bağlı olarak göğüs bölgesinin büyümesi gibi bazı fiziksel değişimler kişide meydana gelebilir. Aday bu günlerde çok daha kolay duygulanabilir ve vücudunu şişkin hissedebilir. Adet öncesi dönemde görülen bu fiziksel değişimler şiddetli olduğun duruma ise adet öncesi sendromu adı verilmektedir. Adet öncesinde yaşanılan sendrom kişilerde çok kolay sinirlenme, duygularda aşırı dalgalanmalar, vücudun daha fazla su tutması ve şişlik durumu meydana getirebilmektedir. Adet öncesinde yaşanılan sendromu kanamanın başladığı günden biraz daha önce başlamakta ve adet sonrası ortadan kalkmaktadır.

 

Adet Dönemine Nasıl Hazırlanmalıyım

 

Adet belirtileri oluştuğunda en iyi hazırlık annenizle konuşmak olabilir. Adet belirtileri durumunu her kadının yaşadığı düşünüldüğünde bu konuyu konuşmaktan çekinmenize gerek yoktur. Buna bağlı olarak konuşmuş olduğunuz kişide sizinle aynı şeyleri yaşamakta ve en doğru önerileri yine kendisinden alabilirsiniz. Kanama belirtileri belirli bir saatte veya günde meydana gelmediği için çantanızda mutlaka bir ped bulundurmak sizin için en iyisi olacaktır. Zamanında müdahale edemediğiniz kanama durumları için yanınızda yedek bir iç çamaşırı bulundurmanız sizin için iyi bir çözüm olabilir. Kanama probleminin hangi zaman olacağını düşündüğünüz günlerde kesinlikle çok sıkı ve açık renkli kıyafetler giymemeniz tavsiye edilmektedir.

Bu yazı 967 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. hd film izle diyor ki:

    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler .

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun