20 lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

??????????????
Paylaş
 

Ağzımızda en son çıkan azı dişlerimiz olan 20’lik dişlerimizdir. Genel olarak 15 ile 25 yaşları arasında çıkmaya başlar. Fakat diğer dişlerimiz gibi çıkarak yerini alamayan gömülü olarak kalan dişlerimizdir. Bu nedenle de zaman zaman ağrılara neden olmaktadır. Bu ağrılar da o bölgede enfeksiyon, şişme, çürüme ve diş eti iltihaplanmaları vb. gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır. 20’lik dişlerinin ağızda bırakılması da ayrı bir tartışma konusudur. Peki 20’lik dişi ağrısı nasıl geçer?

 

20 yaş dişlerinin ağrısını geçirebilmek için bu ağrılara sebep olan nedenleri ortadan kaldırmak gerekir. Bu nedenlerden bazıları dişlerin erken sürmesi, geç sürmesi, iltihaplanması, apse yapması, çürümesi gibi.

Öncellikle 20’lik diş ağrısı için uzman diş hekimine başvurmanız gerekir. Dişin durumu kötüye gitmişse ve müdahale gerekiyorsa, uzman diş hekimi ameliyat ile diş alınır ve ağrı sonlanır. Tabi bu en kötüsü ve en son çaredir.

 

Ancak cerrahi müdahaleden önce 20lik diş ağrısı nasıl geçer diyorsanız, geçici bir çözüm olmak kaydı ile karanfil veya karanfil yağı önerilmektedir. Karanfili veya karanfil yağını pamuk yardımı ile dişimize koymanız geçici olarak dişinizin uyuşmasını ve ağrısına iyi gelecektir. Ama unutmamak gerekir ki diş ağrıları bir çok ağrı ve hastalığın habercisi olabilir.

 

Sonuç olarak farklı rahatsızlıklara neden olmadan uzman bir diş hekimine başvurmalı, gerekli müdahale ve çözümleri en kısa sürede gerçekleştirilmelidir.

 

Bir önceki makalemizde Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir? hakkında faydalı bilgiler yer almaktadır.

Bu yazı 1766 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

6 adet yorum var.

 1. cüneyt diyor ki:

  Soğuk su ile çalkalamak ilk 10 dkk için kesinlikle rahatlatıcı bir çaredir.

 2. Handan diyor ki:

  Aman Allah’ım bu nasıl bir ağrıdır gerçekten çok zor.

  • Ahmed diyor ki:

   Det var egentlig en ide8 for meg som jurktnaleek .finner nemlig ikke kle6r som er fine etter jeg fikk overgangsalder-mage . Men et trangt skjf8rt med vid overdel som skjuler magen .. 🙂 . Tror jeg me5 ut e5 titte i butikkene !

 3. ahmetdemir diyor ki:

  20’lik dişler hem geç çıkıyorlar hem de hemen çürüyorlar.Çektirince de ağız boş kalıyor. Ne yapsak

 4. aleejhoan diyor ki:

  çok berbat şekilde ağrı yapıyor, hiç bir şey yiyemiyorsun içemiyorsun

 5. web tasarım diyor ki:

  diş eti ağrısı berbat bir şey zaten diş ağrısından bahsetmiyorum bile…

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
Facebookta bizi bulun